Зміни в сфері держреєстрації юросіб – повідомлення про зміни в складі кінцевих бенефіціарів та штраф за їх неподання

У грудні 2019 року Верховною Радою України прийнято закон « Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового ураження “.

Закон вступає в силу 28.04.2020р.

Крім інших новацій цього закону, він значно ускладнює і посилює порядок повідомлення держави про кінцевих бенефіціарів власників та структурі власності компанії.

Досвідчені бухгалтера і власники компаній пам’ятають ажіотаж, пов’язаний з введенням в законодавство поняття «кінцевого бенефіціарного власника». Тоді черги у держреєстратора досягали таких розмірів, що приміщення обладнали камерами для можливості відстеження черг онлайн.

Схоже цього разу нас усіх чекає щось подібне.

А саме, перехідними положеннями прийнятого закону внесені зміни в закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Основні зміни:

  • змінені визначення понять «кінцевий бенефіціарний власник» і «структура власності»;
  • при проведенні реєстраційних дій реєстратор верифікує відомості про бенефіціарів шляхом звірки даних в доступних реєстрах;
  • при реєстрації юрособи або реєстрації змін щодо такої юрособи буде вимагатися документ про структуру власності;
  • при реєстрації юрособи або реєстрації змін щодо такої юрособи за участю нерезидента буде вимагатися нотаріальна копія паспортного документа;
  • при реєстрації юрособи або реєстрації змін щодо такої юрособи за участю резидента, паспорт якого оформлений без внесення до Єдиного державного демографічний реєстр, буде вимагатися нотаріальна копія паспортного документа;
  • при будь-яких змінах даних бенефіціарів або структурі власності – юрособа зобов’язана протягом 30 робочих днів внести зміни до реєстру;
  • при виявленні помилки в наданих даних, їх необхідно виправити протягом 3 робочих днів;
  • щорічно, протягом 14 днів після дати реєстрації юрособи, необхідно подавати відомості про структуру власності і нотаріальну копію паспортного документа нерезидента або резидента, паспорт якого оформлений без внесення до Єдиного державного демографічний реєстр.

При цьому форма і зміст структури власності на даний момент ще не затверджені.

Але на протязі 3 місяців з утвердження даний форми всі зареєстровані на даний момент юрособи повинні будуть подати інформацію про бенефіціарів (з нотаріальними копіями НЕ біометричних паспортів) і структурі власності.

При чому, відсутність такої нотаріальної копії послужить підставою відмови в будь-якому реєстраційному дії. Як бути у випадку конфлікту з засновниками або їх небажанні завіряти копію паспорта – закон відповіді не дає.

Однак, відповідальність за невиконання закону парламентарії ввести не забули.

Неподання або несвоєчасне подання передбачених змінами відомостей і документів тягне накладення штрафу від 17000 до 51000 грн.

Разом, прогнозуємо початок ажіотажу, масових штрафів і відмов в держреєстрації змін.

Якщо у вас засновник, який не проживає в країні – задумайтеся заздалегідь про отримання нотаріальної копії його паспорта.

24.01.2020

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом