Зміни в сфері держреєстрації юросіб – повідомлення про зміни в складі кінцевих бенефіціарів та штраф за їх неподання
У грудні 2019 року Верховною Радою України прийнято закон « Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового ураження “.
Закон вступає в силу 28.04.2020р.
Крім інших новацій цього закону, він значно ускладнює і посилює порядок повідомлення держави про кінцевих бенефіціарів власників та структурі власності компанії.
Досвідчені бухгалтера і власники компаній пам’ятають ажіотаж, пов’язаний з введенням в законодавство поняття «кінцевого бенефіціарного власника». Тоді черги у держреєстратора досягали таких розмірів, що приміщення обладнали камерами для можливості відстеження черг онлайн.
Схоже цього разу нас усіх чекає щось подібне.
А саме, перехідними положеннями прийнятого закону внесені зміни в закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Основні зміни:
- змінені визначення понять «кінцевий бенефіціарний власник» і «структура власності»;
- при проведенні реєстраційних дій реєстратор верифікує відомості про бенефіціарів шляхом звірки даних в доступних реєстрах;
- при реєстрації юрособи або реєстрації змін щодо такої юрособи буде вимагатися документ про структуру власності;
- при реєстрації юрособи або реєстрації змін щодо такої юрособи за участю нерезидента буде вимагатися нотаріальна копія паспортного документа;
- при реєстрації юрособи або реєстрації змін щодо такої юрособи за участю резидента, паспорт якого оформлений без внесення до Єдиного державного демографічний реєстр, буде вимагатися нотаріальна копія паспортного документа;
- при будь-яких змінах даних бенефіціарів або структурі власності – юрособа зобов’язана протягом 30 робочих днів внести зміни до реєстру;
- при виявленні помилки в наданих даних, їх необхідно виправити протягом 3 робочих днів;
- щорічно, протягом 14 днів після дати реєстрації юрособи, необхідно подавати відомості про структуру власності і нотаріальну копію паспортного документа нерезидента або резидента, паспорт якого оформлений без внесення до Єдиного державного демографічний реєстр.
При цьому форма і зміст структури власності на даний момент ще не затверджені.
Але на протязі 3 місяців з утвердження даний форми всі зареєстровані на даний момент юрособи повинні будуть подати інформацію про бенефіціарів (з нотаріальними копіями НЕ біометричних паспортів) і структурі власності.
При чому, відсутність такої нотаріальної копії послужить підставою відмови в будь-якому реєстраційному дії. Як бути у випадку конфлікту з засновниками або їх небажанні завіряти копію паспорта – закон відповіді не дає.
Однак, відповідальність за невиконання закону парламентарії ввести не забули.
Неподання або несвоєчасне подання передбачених змінами відомостей і документів тягне накладення штрафу від 17000 до 51000 грн.
Разом, прогнозуємо початок ажіотажу, масових штрафів і відмов в держреєстрації змін.
Якщо у вас засновник, який не проживає в країні – задумайтеся заздалегідь про отримання нотаріальної копії його паспорта.