Статус «ризикового» підприємства. Практичні способи виходу з ризикових. Виведення через суд

Останні кілька місяців безліч українських підприємств виявили в електронному кабінеті платника податків (розділ «Моніторинг») позначку про присвоєння статусу «ризикового підприємства». 

Найчастіше причиною є рішення Комісії податкової регіонального рівня про відповідність платника податків пункту 8 критеріїв ризикового платника, а саме «наявність податкової інформації, яка стала відома в процесі виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, і яка визначає ризикованість здійснення господарської операції, зазначеної в представлених для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування .

Після отримання такого статусу практично всі податкові накладні, які підприємство відправляє на реєстрацію, блокуються.

І хоча розблокувати їх відносно не складно в судовому порядку (нами виграні 100% подібних справ), однак це пов’язано з певними витратами, а саме 2102 грн. судового збору за кожну заблоковану накладну і відносно довгим терміном судових процедур – в середньому 6 місяців.

Отже, що робити, якщо ваше підприємство отримало статус «ризикового»?

Перш за все потрібно зрозуміти причину (а точніше хто з ваших контрагентів на думку податкової порушив «ланцюг постачання»). Найпростіше зробити це за допомогою адвокатського запиту. На даний момент податковий орган відповідає на наші запити і вказує які операції та \ або контрагенти викликали у них підозру.

Далі законодавство передбачає процедуру подачі пояснень та доданих до них сканів документів, які повинні «розвіяти» підозрілість податкової і довести реальність операції.

Зверніть увагу, що подавати такі пояснення і документи можна нескінченну кількість разів.

Кожне з них має бути розглянуто ДПС протягом 7 робочих днів, а за результатами розгляду формується рішення про те, чи продовжує платник бути «ризиковим». 

Однак, ми жодного разу не зустрічали ситуації, коли по п. 8 Критеріїв ризиків підприємству вдавалося переконати ДПС в Запорізькій області в реальності операції шляхом тільки подачі первинних документів.

Будь-які «позасудові» процедури йдуть через «прийом керівництва» і як мінімум відмови від податкового кредиту, отриманого в результаті операцій з постачальниками, поставка товару від яких «не підтверджується по ланцюгу постачання». 

Хоча, як показує практика, і відмова від ПК не є 100% гарантією виходу з ризикових.

Подаємо пояснення на виведення із ризикових, як стадія підготовки до судового процесу. Які документи подавати?

Однак, подавати повідомлення і документи всеж таки потрібно. Це передбачена Порядком блокування процедура, недотримання якої не дозволить оскаржити віднесення до ризикових підприємств в судовому порядку.

Які ж документи давати? Пояснення і документи подаються виключно в електронній формі і поле для пояснень обмежене по символам. Тому звертатися до юристів для складання пояснень (або сканувати їх на окремому аркуші) практично сенсу не має. А ось до переліку документів потрібно поставитися серйозно:

  • перш за все це повинні бути базові документи, що підтверджують здатність компанії функціонувати. Найчастіше це договір оренди офісу, складу, транспорту. Підтвердження наявності персоналу, ліцензій, дозволів.
  • також потрібні первинні документи, які складалися на операцію з «підозрілим» контрагентом – договір, витратні і транспортні накладні, платіжні доручення.
  • якщо є документи, що побічно підтверджують переміщення товару (наприклад страховка, експедиторські послуги, переміщення по складу), це буде відмінно.
  • підтвердження використання або реалізації придбаних ТМЦ далі по ланцюжку вже вашим покупцям.
  • у разі закупівлі послуги необхідно показати наявність необхідності її закупівлі або сферу використання.

Подаємо до суду. Що просити і які шанси на виведення з ризикових в судовому порядку

Не секрет, що судова практика робить часом хитромудрі кульбіти. Питання виведення з ризикових якраз відноситься до таких.

До лютого 2020 року і появи порядку 1165 склалася досить негативна практика, згідно з якою суди прийшли до висновку, що прийняття податковим органом рішення про ризикованість платника податків не може негативно впливати на його права, так як це тільки лише службова інформація.

Однак, порядок 1165, який прямо передбачив можливість оскарження не виведення зі статусу ризиковості, а також нормативно закріпив критерії, що раніше існували тільки в вигляді листа, вніс свої корективи.

В цілому перспективу судового оскарження віднесення до ризикових на сьогоднішній день можна вважати позитивною. Єдиним негативним моментом є традиційна тривалої процедури.

Що просити у суду?

Визнати рішення про віднесення до ризикових підприємств протиправним, скасувати його та зобов’язати виключити з переліку ризикових.

Саме такі формулювання приймаються судом. 

Хто відповідач за позовом?

ГУ ДПС в Запорізькій області, так як саме в складі цього органу працює регіональна комісія, яка приймає рішення про включення до переліку ризикових підприємств і виведення з них.

На відміну від позову про розблокування податкових накладних, залучати в якості співвідповідача ДПС України немає необхідності (якщо звичайно ви не подаєте позов одночасно на виведення з ризикових і розблокування податкових накладних).

Яке саме рішення податкової оскаржити?

Як ми вже згадували вище, особливістю процедури є те, що регіональною комісією приймається як мінімум два рішення:

  1. Первісне, про віднесення до ризикових підприємств.
  2. Повторне, після розгляду пояснень та доданих до них документів, про все ще відповідності критеріям ризиковості. 

Ми вважаємо, що потрібно оскаржити кожне з них, навіть якщо підприємство подавало пояснення 3 і більше разів. Інша справа, що всі наступні, після першого, є похідними в розумінні закону і таке оскарження йде в рамках одного позову, з дослідженням одних і тих же обставин.

Скільки платити судового збору?

Ми вважаємо, що вимога про визнання протиправними та скасування тих рішень податкової, які приймаються після початкового, є похідними від основної вимоги – визнати в цілому віднесення до ризикових платників незаконним. Відповідно, вони повинні охоплюватися однією сумою судового збору – 2102 грн. для немайнові вимоги. Аналогічно не потрібно доплачувати за прохання зобов’язати ДПС виключити підприємство з ризикових, так як, по суті, це гарантує виконання судового рішення і також є похідним від основного вимоги.

Які аргументи застосовувати?

Звичайно ж, кожне підприємство унікальне, і кожен судовий кейс неповторний. Тому ми застерігаємо вас використовувати нижченаведені аргументи без ретельного аналізу вашої конкретної ситуації.

Однак в цілому аргументи для задоволення позову про виведення підприємства з ризикових платників податково можна розділити на наступні групи:


Достатність наданих документів для підтвердження реальності поставленої під сумнів господарської операції або партії закупівель у контрагентів. При цьому чим більше «непрямих» документів (всі, що виходить за рамки мінімального набору первинної документації), тим ефективніше даний аргумент.


Ухвалення рішення, яке не відповідає принципам управлінської діяльності та прийнято без участь платника податків.


Порушення принципу правової визначеності та відсутність конкретної причини віднесення до ризикових підприємств. Вважати чіткої причиною «мало взаємовідносини з ТОВ «Ромашка», закупівля якої поставленого товару не підтверджується згідно даних ЄРПН» неможливо.


Порушення принципу індивідуальної відповідальності, який неодноразово знаходив підтвердження в практиці ЄСПЛ.


Порушення принципу належного врядування, який також закріплений в рішеннях ЄСПЛ. Адже саме держава Україна створило таку систему, в якій платник податків може перевірити контрагента на показник ПІ в електронному податковому кабінеті, а потім отримати проблеми з-за здійснення операції з ним.

Сподіваємося, що наш короткий аналіз практичного застосування механізму виведення вашої компанії з переліку ризикових, допоможе прийняти вам правильні управлінські рішення і допоможе вашому бізнесу.

Ми завжди готові супроводжувати подібний судовий процес, поклавши вартість нашої роботи на податкову в якості судових витрат.

21.08.2020

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом