РРО – 2022: кому потрібен, як уникнути, який касовий апарат вибрати

ХТО МОЖЕ УНИКНУТИ ВИКОРИСТАННЯ РРО/ПРРО

З 01.01.2022 року набирають чинності зміни до законодавства щодо обов’язкового проведення через РРО/ПРРО надходжень у готівковій формі та оплат за використання картки (термінал, Liqpay, Portmone, Wayforpay післяплати Нова пошта та інше).

Про те, хто має його використовувати, написано безліч статей. Ми спробуємо розібратися, кому РРО не потрібен і як можна уникнути його використання.

Отже, кому РРО не потрібен:

 • ФОП, діяльність яких підпадає під дозволену для 1 групи єдиного податку; 
 • ФОП, яким всі кошти приходять у безготівковій формі на рахунок ФОП «2600»;
 • ФОП, які надають послуги з ВИКЛЮЧНО оплатою через Liqpay, Portmone, Wayforpay та інші (для товарів обов’язково використання РРО);
 • ФОП, місце провадження господарської діяльності яких не визначено (оплата через Інтернет, товар завантажується на комп’ютер у вигляді файлу, це можуть бути консультації або інші послуги онлайн без взаємодії з ФОП).

Як уникнути використання РРО/ПРРО з 01.01.2022р.

 • Перейти на форми оплати, які не підпадають під розрахункові операції. Наприклад, раніше Ви використовували оплату за товари на сайті за допомогою Liqpay. А з нового року, щоб уникнути РРО, зафіксуєте для покупців нову форму оплату – за реквізитами IBAN. Адже в такому разі розрахунок з клієнтами може здійснюватися тільки у відділенні банку або через інтернет-банкінг (приват 24, Ощад 24 тощо) та ФОП не зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРО. В даному випадку Ви готуєте реквізити з Вашими даними та віддаєте клієнту навмисне, щоб той сплатив у касі банку або через програму мобільного банкінгу.

Приклад: 

ФОП Іванов Іван Іванович

РНУКПН: ‎2937903580

Є платником єдиного податку 2 групи

Рахунок № ‎UA34313399000002600_________________ у ПАТ «КБ «Приватбанк» МФО 313399

При цьому дуже зручно використовувати QR-код, який містив би Ваші реквізити і відразу перенаправляв Вашого клієнта на сторінку інтернет-банкінгу або мобільний додаток.

Окремо потрібно вказати про таку опцію, як карта-ключ до рахунку.

Наприклад, Приватбанк видає клієнтам ФОП карту-ключ, введення номера якої в інтернет-банку призводить до автоматичного перенаправлення на створення платежу на рахунок ФОП «2600» із заповненими реквізитами.

Однак, якщо Ваш клієнт користується іншим банком, то надходження може пройти з таким сервісним номером, який інспектор податкової трактуватиме як РРО, що вимагає.

 • Використання платіжних посередників. Найяскравішим представником таких посередників є платіжна система FORPOST від Нової пошти. Якщо ви отримуєте післяплати в готівковій формі — їх потрібно фіскалізувати. Якщо укласти договір на безготівкове перерахування з FORPOST, то РРО/ПРРО використовувати не потрібно. При отриманні оплати за свій рахунок через FORPOST, ФОП не приймає від покупця ні готівки, ні платіжних карток. Їх приймає платіжна організація від імені. ФОП отримує безготівкові кошти на свій поточний рахунок, тому розрахункова операція у розумінні Закону про РРО відсутня.

Якщо Ви працюєте у форматі інтернет-магазину, і відправка товарів йде через Нову пошту, то Ви готуєте пакет документів для укладення договору з ФОП та відносите до відділення Нової пошти. Посилання: https://novaposhta.ua/ru/biznes_klientam/documents_for_begin_korp

Уточнюєте у менеджера відділення з якого періоду буде укладено договір із ФОП і всі «накладені оплати» вам надходитимуть на рахунок «2600»

 • Перейти на 1 групу єдиного податку, за умови, що ви надаєте дозволені для цієї групи послуги населенню або торгуєте товарами на ринках, не використовуєте працю найманих працівників, маєте дохід до 1 млн. грн.

Перехід можливий один раз на квартал, і якщо ви хочете з 01.01.2022 перейти на 1 групу, необхідно встигнути подати заяву про перехід до 15 грудня 2021р.


ЯКЩО ВИ ВИРІШИЛИ ВИКОРИСТОВУВАТИ РРО. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО КАСОВИЙ АПАРАТ:

 • касовий апарат реєструється за місцем прописки ФОП або за адресою приміщення, що орендується, де здійснюється господарська діяльність ФОП. На КОЖНУ торгову точку необхідно зареєструвати касовий апарат (якщо у вас кілька точок і немає найманих співробітників – необхідно задуматися про оформлення найманого співробітника, тому що ФОП не може перебувати у двох місцях одночасно);
 • кожну одиницю товару/послуги необхідно внести до касового апарату. При введенні товарів у касовий апарат необхідно наявність первинних документів;
 • при кожному продажу необхідно фіскалізувати чеки та видавати клієнту. ВАЖЛИВО при оплаті в чеку вказувати спосіб оплати: готівка або оплата карткою (еквайринг);
 • за підсумком дня ФОП зобов’язаний зареєструвати Z-звіт, який автоматично передаватиме дані про суму ваших продажів до податкової інспекції. 

У зв’язку з вищевикладеною інформацією можемо зробити висновок, що податкова бачитиме:

– де ви здійснюєте свою господарську діяльність;

– всі ваші грошові надходження за підсумками кожного дня. 

Який касовий апарат вибрати РРО чи ПРРО?

1 варіант – РРО стаціонарний 

Вам необхідно:

 • вибрати та придбати РРО. РРО б/в версія вартість від 2000 грн., новий апарат від 6000 грн. Термін експлуатації 7 років;
 • укласти договір із Центром сервісного обслуговування (ЦСО — скорочене найменування), сплатити за введення в експлуатацію/опломбування та залишити РРО у ЦСО;
 • зареєструвати торговельну точку;
 • купити КУРО (книгу обліку розрахункових операцій), РК (розрахункові квитанції), контрольні стрічки до вашого РРО – це все можна купити в ЦСО;
 • зареєструвати РРО, КУРО (книгу обліку розрахункових операцій) та РК (розрахункові квитанції) у податковій інспекції;
 • отримати свідоцтво про реєстрацію у податковій інспекції;
 • забрати ваш РРО у ЦСО.

Звичайний термін, при замовленні такої послуги: 3 дні.

Навчання щодо введення всіх товарів/послуг у ваш РРО, правила роботи з РРО ви можете отримати у вашому ЦЗГ. 

ЦСО має щомісяця обслуговувати ваш РРО. Вартість обслуговування орієнтовно від 200 грн. до 500 грн.

2 варіант – ПРРО – новий тип фіскалізації, де замість обладнання використовується програмне забезпечення

Програмне забезпечення може бути як посилання в браузері, програми яка встановлюється на телефон/планшет/комп’ютер/ноутбук.

Видача чеків відбувається шляхом надсилання електронного чека на пошту або месенджер клієнта на вимогу. Якщо Ви хочете друкувати чек, Ви можете виводити його на друк на принтер. Вартість міні-принтерів для друку фіскальних чеків від 1000 грн. 

Вам необхідно:

 • вибрати програмне забезпечення;
 • зареєструвати торговельну точку;
 • зареєструвати ПРРО;
 • отримати номер ПРРО у податковій інспекції;
 • зареєструвати касира, який видаватиме дані чеки (якщо у вас є наймані співробітники, то крім самого ФОП реєструємо даних співробітників касирами).

Звичайний термін, при замовленні такої послуги: 3 дні.

Навчання щодо введення всіх товарів/послуг у ваш ПРРО, правила роботи ви можете отримати у менеджера компанії програмного забезпечення, який ви оберете.

Компанія, яка має програмне забезпечення, зобов’язана щомісяця обслуговувати ваш ПРРО. Вартість обслуговування орієнтовно від 100 грн., в залежності від кількості чеків/товарів.

3 варіант – касовий апарат на базі Android 

Касовий термінал формату «все-в-1» включає: РРО з принтером чеків, сканер штрих кодів, термінал. 

Вам необхідно:

 • придбати касовий апарат на базі Android;
 • зареєструвати торговельну точку;
 • зареєструвати касовий апарат на базі Android;
 • отримати номер у податковій інспекції.

Звичайний термін, при замовленні такої послуги: 3 дні.

Вартість від 9000 грн. Нема терміну використання. 

Якщо у вас залишилися питання, ви можете записатись на консультацію до бухгалтера.

10.12.2021

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом