Аналіз змін податкового законодавства під час військового стану в Україні

17 березня 2022 року опубліковано Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих    актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».

Давайте разом проаналізуємо зміни, що можуть бути корисні для середнього та малого бізнесу, а також всіх українців:

 • Звільняється від ПДФО (податок на доходи фізосіб) благодійна допомога на користь фізичних осіб, які постраждали від збройної агресії РФ. 

Чому це важливо: це надасть змогу благодійним фондам більш ефективно допомогати населенню як речами і продуктами, так й грошовими виплатами. 


 • Звільняються від оподаткування товари оборонного призначення, визначених згідно із законом, та якщо замовником таких товарів є державний замовник у сфері оборони. 

Отже, якщо Ваше підприємство працює на виконання завдань оборори та Ви маєте контракт з державою, ці операції звільненні від оподаткування. 


 • Майно та кошти, які підприємець на загальній системі оподаткування передав на потреби оборони, враховуються у складі витрат. 

Важливо: віднести на витрати можна лише документально підтверджене передання майна. Отже подбайте про підписання акту передачі майна відповідному органу або підрозділу. 


 • Використання податкового кредиту за придбаними товарами/послугами можливо на підставі первинних документів, навіть без реєстрації ПН в ЄРПН. 

В той же час, протягом шести місяців після припинення або скасування дії воєнного стану платники зобов’язані забезпечити реєстрацію в ЄРПН всіх податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрація яких відстрочена на період дії воєнного стану, а податковий кредит, задекларований платниками під час дії воєнного стану на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, підлягає обов’язковому уточненню (приведенню у відповідність) з урахуванням даних податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних.


 • Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок. При цьому такими особами декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця не заповнюється за період, в якому  єдиний податок не сплачувався.

Важливо: таке право виникає лише з 01.04.22р. і діє до закінчення військового стану. 


 • Тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, фізичні особи-підприємці та самозайнятті особи мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе.При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувся. 

В той же час, імовірно цей період не буде врахований в період, який розраховується для пенсійного забезпеченння. 


 • Роботодавці – платники єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування – фізичні 
  особи – підприємці, які належать до другої та третьої груп платників єдиного податку, а також юридичні особи, які належать до третьої групи платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України.

Такі суми сплачуються за рахунок державного бюджету, але для цього роботодавець повинен подати відповідний розрахунок. 


 • Платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень

При цьому:

 • ставка оподаткування 2% з обороту;
  • такі платники звільняються від пдв;
  • відсутність обмежень по кількості працівників. 

Не можуть скористатися пільговою групою особи, що здійснюють:

 • діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
  • обмін іноземної валюти;
  • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
  • видобуток, реалізацію корисних копалин;
  • страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;
  • представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
  • фізичні та юридичні особи – нерезиденти

Важливі нюанси:

 • для переходу на зазначений пільговий режим до кінця березня необхідно подати заяву на обрання спрощеної системи оподаткування. Заява за стандартною формою для спрощеної системи;
  • звітність квартальна;
  • оплата щомісяця авансом до 15 місяця за попередній місяць (в той же час у квітні, напевно, такій платіж буде орієнтовний);

Пільгова група діє до закінчення військового стану. Після цього ви повертаєтесь на систему оподаткування, яка була раніше. 


 • На період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години. Також припиняється перебіг строків, встановлених для взяття на облік у контролюючих органах.

 • У період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов’язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов’язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).

Тобто, відповідальність за прострочення сплати кредиту не наступає. 
В той же час підлягає поверненню основна сума боргу. Так само закон не зупиняє нарахування відсотків. 

При цьому встановлена заборона на безпідставне підвищення процентної ставки, але настільки погано сформульована, що в її дієвості є великі сумніви. 


 • У період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування щодо нерухомого майна (нерухомості), що належить фізичним особам та перебуває в іпотеці за споживчими кредитами, зупиняється дія статті 37 (у частині реалізації права іпотекодержателя на набуття права власності на предмет іпотеки), статті 38 (у частині реалізації права іпотекодержателя на продаж предмета іпотеки), статті 40 (у частині виселення мешканців із житлових будинків та приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти), статей 41, 47 (у частині реалізації предмета іпотеки на електронних торгах) цього Закону.

Важливо: 

 • зазначена заборона стосується лише споживчих кредитів;
 • заборона не розповсюджується на нерухоме майно (нерухомість), оформлене в іпотеку після 17.03.12 або якщо після цієї дати за погодженням сторін вносилися зміни в частині продовження строків виконання зобов’язань та/або зменшення розміру процентів, штрафних санкцій.

 • Проведення розрахункових операцій касового апарату, що здійснюються в режимі офлайн можуть здійснюватися з перевищенням строків, встановлених законом. 

Також повернута відповідальність ща не використання РРО у разі торгівлі підакцизними товарами. 

18.03.2022

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом