Як правильно оформити розлучення в Запоріжжі

На жаль, справи, пов’язані з розірванням шлюбу і стягненням аліментів, як і раніше становлять більшу частину судових справ. Не виняток і наша компанія, в яку звертаються наші клієнти до адвокату по сімейних справах . Щоб підготувати Вас до того, з чим Ви зіткнетеся, ми розміщуємо даний матеріал.

Розірвання шлюбу в РАЦСі.

Статті 105 та 106 СК спростовують поширену думку, що через РАГС можна розлучитися лише при наявності двох умов – відсутності у пари спільних дітей і / або спору про поділ спільно нажитого майна. Насправді розірвання шлюбу органами РАЦС може мати місце, по-перше, в разі подачі спільної заяви подружжя і відсутності дітей. По-друге – в разі подачі заяви одним з подружжя і, знову-таки, відсутність дітей. Правда, розлучення по односторонньому заяві дозволяється законом за умови, що другий з подружжя визнаний або безвісно відсутнім, або недієздатним (ст. 107 СК). І в першому, і в другому випадках шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору (ч. 3 ст. 106, ч. 3 ст. 107). Так що, якщо бездітні подружжя вирішило припинити свої шлюбні відносини, розлучитися вони можуть в РАГС, а якщо полюбовний розділ майна для них неприйнятний, цими питаннями займеться вже суд.

До речі, непоодинокі випадки, коли сім’я розпадається, і обоє з подружжя згодні на розлучення, але один з них не може особисто подати заяву в РАГС, скажімо, через тривалої закордонного відрядження або стаціонарного лікування при важкої хвороби. Тоді заяву, нотаріально завірене або прирівняна до нього, від імені цього чоловіка може подати інший чоловік (абз. 2 ч. 1 ст. 106 СК).

При отриманні заяви актовий запис про розірвання шлюбу складається з витікання одного місяця з дати подання заяви, якщо вона не була відкликана (ч. 2 ст. 106 СК). Крім того, відповідно до ЗУ “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” (в ред. Від 01.01.2011; далі – Закон) та наказом Мін’юсту України від 24.12.2010 №3307 / 5, яким затверджені Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (далі – Наказ), державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за місцем проживання сім’ї або одного з подружжя. Швидше за все, така норма стане в нагоді тим парам, які до моменту розлучення вже встигли роз’їхатися і проживають окремо. Примітно, що органи РАГС не вправі відмовити в держреєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся з такою заявою не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому випадку місце проживання останнього повинно бути підтверджено його паспортом, документом з відміткою про проживання або відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Викладене означає, що зовсім не обов’язково розлучатися саме в тому відділі РАГС, де свого часу був зареєстрований шлюб. Більш того, відповідно до п. 23 розд. 3 Наказу, відділ РАГС, який зареєстрував розлучення, повинен у десятиденний термін направити повідомлення про розірвання шлюбу в той РАГС, в якому шлюб реєструвався.

І ще одне важливе питання. І Законом, і Наказом передбачається, що якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви (або протягом місяця) письмово повідомити відділ РАГС про згоду на реєстрацію розлучення в його відсутність. Крім того, якщо чоловік, який змінив прізвище при вступі в шлюб, збирається проігнорувати розлучення (звичайно, при наявності поважних причин), в заяві він зобов’язаний вказати своє бажання або залишитися на цій прізвища, або повернути свою, так би мовити, дівочу (п. 17 розд. III Наказу). Нарешті, відділ РАГС видає відповідне свідоцтво про розірвання шлюбу, а в паспортах вже розлученого подружжя проставляє відмітку про реєстрацію розірвання шлюбу. У випадках, коли розлучення проходив за відсутності одного з подружжя, така відмітка ставиться йому при врученні свідоцтва про розлучення тим РАГС, який реєстрував розлучення. Крім того, чоловікові, який змінив прізвище під час розірвання шлюбу, треба розуміти, що з паспортом на прізвище чоловіка (дружини) йому доведеться розлучитися протягом місяця, про що йому, власне, буде нагадувати відмітка на першій сторінці паспорта про те, що він підлягає обміну в зв’язку зі зміною прізвища (п. 26 розд. III Наказу).

Развод через суд.

Але якщо чоловік і жінка не можуть мирно домовитися про припинення шлюбу, їх може розвести тільки суд. В цьому випадку можна відразу, крім заяви про розірвання шлюбу, пред’явити й вимога про поділ спільного майна подружжя, щоб поставити крапку в цій справі і не повертатися до майнових проблем.

Незважаючи на те, що позов про розірвання шлюбу, згідно зі ст. 110 СК, може бути пред’явлений одним із подружжя, ч. 2 названої статті забороняє розлучення протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправне діяння, що має ознаки злочину щодо другого з подружжя або дитини.

Звичайно, законодавець спробував врахувати і деякі життєві ситуації, коли, скажімо, достеменно відомо, що батьком зачатої дитини є інша особа, а саме: батьківство зачатої дитини визнане іншою особою. В цьому випадку розлучення під час вагітності дружини допускається (ч. 3 ст. 110 СК).

Безсумнівно, сама “слабка” сторона розлучень – це діти. Тому сімейним законодавством для пар з дітьми, які припиняють шлюбні відносини, передбачені особливі норми, спрямовані на захист прав та інтересів дитини.

Так, згідно зі ст. 109 СК, подружжя, які мають дітей, можуть подати в суд заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя приймає на себе той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

До винесення рішення про розірвання шлюбу суд дає родині час “на подумати” – один місяць з дня подачі заяви, протягом якого подружжя має право відкликати заяву.

Як відомо, з літа минулого року в Україні почав діяти Закон про державну реєстрацію актів цивільного стану, в силу чого в “постразводного” відносини довелося внести деякі корективи. Так, розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності цим законом, підлягає реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану, причому сама реєстрація може проводитися незалежно від терміну, що пройшов після прийняття судом рішення про розірвання шлюбу, яке набрало чинності.

Це означає, що громадяни, які припинили шлюбні відносини в судовому порядку до 27 липня 2010 г., для отримання Свідоцтва про розірвання шлюбу повинні особисто звернутися в РАГС, надавши заяву про державну реєстрацію розірвання шлюбу, копію самого судового рішення (що вступив в силу), паспорт і квитанцію про сплату держмита.

Що стосується пар, які розлучилися після вступу в силу названого Закону, то їм турбуватися нема про що – рішення суду (що набула чинності) надсилається судом до органу реєстрації актів цивільного стану за місцем винесення рішення (ст. 15 Закону). Якщо ж з якихось причин (зміна місця проживання подружжя, наприклад) актовий запис про шлюб зберігається в іншому відділі РАГС, відділ, який отримав рішення суду, в день надходження рішення зобов’язаний переслати його в той РАГС, в якому реєструвався шлюб.

Оформлення розлучення з іноземцем

У випадках розірвання в вітчизняних судах “міжнародних” шлюбів відділ РАГС надсилає рішення суду до компетентного органу іноземної держави за місцем знаходження актового запису про шлюб, якщо між Україною і цією державою укладено договір про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах (абз. 4 п. 3 розд. III Наказу). Так що труднощі у таких пар можуть виникнути тільки при виборі суду, який буде розглядати шлюборозлучний процес, а “узаконення” розлучення – це завдання РАГС України.

Правда, свого часу Пленум ВСУ зазначив, що позов про розірвання шлюбу з особою, яка не має в Україні місця проживання, або місце проживання якого невідомо, може бути пред’явлений за місцем знаходження майна відповідача або за останнім відомим місцем його перебування, а в разі, якщо з позивачем проживають його малолітні або неповнолітні діти, або якщо він не може з поважних причин виїхати до місця проживання відповідача – за місцем проживання позивача.

У свою чергу, суд вказав, що “в разі розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, один з яких проживає в Україні, питання підсудності визначаються за загальними правилами, встановленими ст. 110 ЦПК” (Постанова Пленуму ВСУ №11 від 21.12.2007).

Дата актуалізації статті – 2016р.

Сімейне право

20.10.2016

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом