Особливості сплати податку на нерухомість

Сьогодні ми розглянемо основні моменти нарахування сплати податку на нерухомість, платниками якого з 01.01.13г. є фізичні, юридичні особи та нерезиденти.

Платники податку

Платниками податку є власники об’єктів житлової нерухомості:
– фізичні особи;
– юридичні особи;
– Нерезиденти.

Сплачувати податок на нерухомість будуть тільки власники житлової нерухомості, тобто особи, які мають відповідні документи, які підтверджують право власності на об’єкт житлової нерухомості (наприклад, свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу і т.п.). Особи, які орендують житло (квартиру, будинок і т.п.) або проживають в ньому на інших підставах, не сплачують цей податок.
Якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у власності кількох осіб, в цьому випадку визначати платника податку на нерухомість слід за спеціальними правилами.
Так, якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Якщо ж об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, то, якщо такий об’єкт нерухомості:
– Не поділений в натурі, – платником податку буде одна з осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.
– Розділений між ними в натурі, – платником податку є кожна з осіб-власників за належну йому частку.

Об’єкт і база оподаткування

Об’єктом оподаткування податком на нерухомість є об’єкт житлової нерухомості. Під житловою нерухомістю розуміють будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки і т.п.
При цьому звільняються від обкладення податком на нерухомість:
а) об’єкти житлової нерухомості, що перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);
б) об’єкти житлової нерухомості, розташовані в зонах відчуження і безумовного (обов’язкового) відселення.
в) будівлі дитячих будинків сімейного типу.
г) садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об’єкта на одного платника податку. Якщо особа має у власності, наприклад, два або більше садових (або дачних) будинку, воно звільняється від сплати податку на нерухомість тільки по одному з таких будинків на вибір;
ґ) об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім’ям та прийомним сім’ям, в яких виховується троє і більше дітей, але не більше одного такого об’єкта на сім’ю.
д) общежития.

Базою оподаткування є житлова площа об’єкта житлової нерухомості. Отже, розраховувати податок на нерухомість суб’єкти господарювання будуть виходячи виключно з житлової площі нерухомого майна, а не із загальної площі такого об’єкта.

Пільги

При справлянні податку на нерухомість існують пільги для фізичних осіб. Суть пільг полягає в зменшенні бази оподаткування, тобто житлової площі:
а) для квартири – на 120 кв. м;
б) для житлового будинку – на 250 кв. м.
При застосуванні такої пільги фізособи повинні враховувати, що зменшення:
1) надається один раз за базовий податковий (звітний) період. Базовим податковим періодом для податку на нерухомість є календарний рік, тому пільга може застосовуватися тільки один раз на рік;
2) застосовується до об’єкта житлової нерухомості, в якій фізична особа – платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об’єкта житлової нерухомості, що знаходиться в його власності.

Ставки податку

Ставка податку на нерухомість встановлюється сільською, селищною або міською радою в розрахунку на 1 кв. м житлової площі об’єкта житлової нерухомості, але не може перевищувати:
– Для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. м, і житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. м, – 1% розміру МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. У 2013 році максимальна ставка податку для таких об’єктів складе 11,47 грн. за кв. м (1147 грн. х 1%);
– Для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. м, і житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. м, – 2,7% розміру МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. У 2013 році максимальна ставка податку для таких об’єктів складе 30,97 грн. за кв. м (1147 грн. х 2,7%).

Сплата податку фізособами

Обчислювати розмір бази оподаткування будуть працівники органу ДПС на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Дані з такого реєстру безоплатно надаються податківцям органами державної реєстрації прав на нерухоме майно. Тобто фізособи – платники податку на нерухомість самостійно не визначають розмір бази для оподаткування податком на нерухомість. За них це роблять податківці.
Щоб повідомити фізособам про нарахований розмір податку, податківці направляють їм до 1 липня звітного року за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості податкове повідомлення-рішення про суму нарахованого до сплати податку з необхідними платіжними реквізитами.
Якщо фізособі вчасно не надійшло податкове повідомлення-рішення (до 1 липня), але воно впевнене, що має сплатити податок (з урахуванням наданих йому пільг), то щоб уникнути негативних наслідків радимо самостійно звернутися до ДПС за місцезнаходженням об’єктів оподаткування та уточнити потрібну інформацію.
Сплатити зазначене в податковому повідомленні-рішенні податкове зобов’язання фізособа має протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення за місцем розташування об’єкта оподаткування, тобто сплата податку відбувається одним платежем на весь рік.
За новостворені (нововведені) об’єкти житлової нерухомості фізична особа буде сплачувати податок починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється:
– Для попереднього власника – за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування;
– Для нового власника – починаючи з місяця, в якому виникло право власності.
У разі якщо фізособи не згодні з розміром податку, нарахованого податківцями, або правилами застосування пільг, або розміром ставки податку, вони мають право звернутися до податківців для звірки даних. При собі вони повинні мати документи, що підтверджують їх право власності на об’єкт оподаткування та місце проживання (реєстрації). Після такого звернення органу ДПС повинен провести перерахунок суми податку і надіслати податкове повідомлення-рішення зазначеному власнику з уточненими даними. Ми б радили особам, у яких є кілька об’єктів оподаткування, письмово повідомити органи ДПС про те, до якого саме об’єкту слід застосувати пільгу або звільнення від оподаткування. Інакше податківці можуть застосувати пільги на свій розсуд – щоб сума податку була максимальною.

Оподаткування юросіб

Юрособи розраховувати податок і визначати базу оподаткування повинні самостійно за станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього року подати органу ДПСУ за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Тобто за 2013 рік таку декларацію слід подати не пізніше 31.01.13 р
Юридичні особи, на відміну від фізичних, у разі набуття права власності на об’єкт житлової нерухомості протягом року податок нараховують з дня виникнення права власності на такий об’єкт.
При цьому декларація за новостворені (нововведені) об’єкти подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт. А ось при переході права власності на об’єкт житлової нерухомості граничні терміни подання декларації не встановлені, і, власне, прямого вимоги про її подачі юрособами в ПКУ немає.
Декларацію слід подавати за місцезнаходженням об’єкта оподаткування, тому якщо у платника податків є у власності кілька об’єктів житлової нерухомості, місце подачі декларацій та їх кількість будуть залежати від місця розміщення таких об’єктів.

Податкове право

20.10.2013

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом