Новий порядок проведення перевірок з питань праці: інспекційні відвідування. Що потрібно знати і як захищатися?

Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю був розроблений ще в січні 2017 року, проте так і не був прийнятий Кабінетом міністрів України у зв’язку з увагою громадськості і явними протиріччями порядку цілої низки законів.

Однак, 26 квітня 2017 року цей порядок, практично без змін, був все ж прийнятий КМУ . На момент написання статті постанова Кабміну № 295 ще не опубліковано, але сумнівів, що це станеться і з середини травня 2017 року новий порядок перевірок інспекторів з праці почне діяти – вже немає.

Давайте разом розберемося, чого варто чекати і як протистояти незаконній перевірці.


Хто буде перевіряти:

Перевіряти бізнес – юридичних і фізичних осіб (не обов’язково фізосіб-підприємців, а й просто фізосіб), які використовують найману працю тепер можуть не тільки інспектора Держпраці, а й посадові особи виконавчих комітетів місцевих органів влади.

Кількість перевірок на початку 2017 роки не виросло саме через брак ресурсів інспекцій з праці, і таку нестачу уряд планує компенсувати за допомогою міських рад.

Очевидно, що найближчим часом при виконкомах міських рад будуть створені підрозділи, які будуть перевіряти тих підприємців, які підпадають під критерії, які ми вкажемо нижче. Не думаємо, що це станеться раніше кінця літа – осені 2017 року, так процес створення нового підрозділу і навчання співробітників вимагає часу, проте уникнути появи нової контролюючої структури вже не вдасться.


Кого будуть перевіряти інспектора з праці в першу чергу:

  1. Перевірка чекає тих, щодо яких надійшла скарга працівника. В цьому плані нововведень немає, як і раніше скарга фізособи практично 100% призведе до перевірки. Потрібно відзначити, що порядком конкретизовано, що приводом для перевірки є не будь-яка скарга від будь-якого фізособи, а саме пов’язана з порушенням трудових прав скаржника.
  2. Перевірка проводиться за інформацією, яка надійшла від суду, правоохоронних та інших контролюючих органів, які під час своєї діяльності виявили порушення трудового законодавства.
  3. Також перевірка можлива за рішенням керівника регіонального відділення Держпраці, якщо він отримав інформацію про порушення законодавства про праці з будь-яких відкритих джерел, наприклад новинних сайтів – як розумієте, під цей критерій можна підігнати будь-який бізнес, досить однієї статті в ЗМІ.
  4. За інформацією податкової або Держстату про наявність заборгованості із зарплати, заборгованості по оплаті ЄСВ, невідповідності кількості працівників оборотам і обсягами виробництва – також вкрай розпливчасті критерії, під які на тому чи іншому етапі може потрапити кожен підприємець. Досить часто стикаючись з роботою аналітичних податкових програм і знаючи якість їх роботи, нам складно припускати, що програми аналізу критеріїв порушення трудового законодавства будуть працювати ефективніше.
  5. За інформацією пенсійного фонду про нарахування зарплати на умовах неповного робочого часу, виплати за договорами ЦПХ більше 1 року або якщо 30% працівників працює за договором ЦПХ, непроведення індексації зарплати понад рік, відпустки без збереження заробітної плати.

Як бачимо, при таких умовах проведення перевірки – вона загрожує кожному. І якщо порядок буде дотримуватися, можна прогнозувати, що кожен підприємець України змушений буде пройти перевірку інспектора з праці.


Порядок проведення перевірки:

Перевірки можливі у формі інспекційних відвідувань (по суті позапланова перевірка, названа по іншому) і невиїзних інспекцій (аналог податкової камеральної перевірки).
Чи не виїзна перевірка проводитиметься за місцезнаходженням інспектора на підставі наданих суб’єктом господарювання документів.
З інспекційними візитами все складніше.

Момент початку інспекційного відвідування.

Згідно нового порядку інспектор з праці як Держпраці, так і виконком місцевої ради, взагалі може не повідомляти суб’єкта господарювання про те, що проводиться перевірка, якщо перевіряються питання оформлення найманих працівників та інспектор вважає, що таке повідомлення завадить перевірці. Також порядок не передбачає обов’язку пред’являти направлення на проведення перевірки.

У той же час, як ми знаємо, постанова Кабінету Міністрів України не повинно суперечити законам України, так як вони мають більшу юридичну силу.

Однак, затверджений порядок контролю грубо порушує Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» .

Так, згідно з цього ст. 1 Закону, заходи державного нагляду (контролю) це – планові та позапланові заходи, які здійснюються в формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших формах, визначених законом. Відповідно, інспекційне відвідування також є заходом державного нагляду .

Згідно статей 4, 8, 10 Закону, плановий або позаплановий захід щодо суб’єкта господарювання повинно здійснюватися в присутності керівника (підприємця) або особи, уповноваженої керівником (підприємцем).
Будь-який суб’єкт господарювання має право не допустити інспектора з праці до перевірки, якщо їм порушені або не дотримані вимоги законодавства. А саме, у випадку з інспекційним відвідуванням, такі порушення можуть полягати в наступному:
• Інспектор з праці не надав копію направлення на перевірку або такий напрямок не відповідають вимогам цього Закону;
• Інспектор з праці не вніс запис про здійснення заходу державного нагляду (контролю) у журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (при наявності такого журналу)
• Інспектор праці здійснює контроль за повторну позапланову перевірку по тому самому факту (фактів), який був (були ) підставою для проведеного позапланової перевірки.

Також закон чітко передбачає, що навіть якщо інспектор з праці прийшов до вас на позапланову перевірку, він, крім службового посвідчення, повинен мати з собою направлення на перевірку. Копія направлення повинна бути вручена керівнику (підприємцю) або представнику суб’єкта господарювання.

Однак, як ми вже вказували, знову затверджений порядок ігнорує дані положення, що однозначно приїде до судових спорів. Згідно з Конституцією України органи державної влади повинні діяти виключно способом і в межах передбачених законом.

Відповідно, якщо при перевірці не будуть дотримані вимоги закону щодо повідомлення суб’єкта господарювання про початок перевірки і не буде надано направлення із записом в журнал перевірок – будь-які результати перевірки будуть визнані судом протиправними.

Якщо підприємець не знаходиться за місцем реєстрації або відсутні документи?

Є цілий ряд бізнесів, які просто фізично не можуть перебувати за місцем реєстрації. Наприклад підприємець-фізособа займається вантажоперевезеннями. При цьому реєстрацію він все одно зобов’язаний пройти за місцем своєї прописки.

Таку ситуацію порядок контролю ставить в один ряд зі створенням перешкод у діяльності інспектора праці (відмова в допуску до проведення відвідування (неподання інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування або невиїзних інспектування), але при цьому дозволяє уникнути відповідальності.

У цих випадках складається акт про неможливість проведення інспекційного відвідування, копія акта надсилається органам, яким підпорядкований об’єкт відвідування (при наявності), для вжиття заходів щодо усунення перешкод та забезпечення присутності об’єкта відвідування за своїм місцезнаходженням.

Відповідно, як ми бачимо, оскільки ФОП нікому не підпорядкований, для фізичної особи-підприємця набагато вигідніше не опинитися в місці своєї реєстрації в момент відвідування інспекторами. Аналогічна ситуація для цілого ряду юридичних осіб.

У разі відсутності документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, підприємцю направити прокуророві копію акта про неможливість проведення інспекційного відвідування або невиїзних інспектування та письмову вимогу із зазначенням терміну відновлення документів. На час виконання такої вимоги строк проведення інспекційного відвідування або невиїзних інспектування зупиняється.
Як бачимо, в цьому порядок також займає ліберальну позицію, що дозволяє відновлювати документи.


Які права у інспектора з праці і у підприємців:

Повноваження інспектора з праці:

Відразу обмовимося, що цілий ряд повноважень інспекторів з праці суперечить законодавству, а деякі з повноважень вельми проблематично реалізувати на практиці. Давайте розглянемо їх окремо:

1) при проведенні перевірки з питань виявлення неоформлених працівників самостійно і в будь-який час доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці відвідувати будь-які виробничі, службові, адміністративні приміщення.

Тобто, згідно порядку контролю, інспектору з праці, на відміну від органів СБУ або поліції не потрібно рішення суду для проникнення в житло або інше володіння особи. Вважаємо, що такі положення порядку грубо порушують ст. 30 Конституції України та навряд чи будуть застосовувати на практиці.

2) знайомитися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, які містять інформацію / відомості з питань, які є предметом відвідування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства і отримувати завірені об’єктом відвідування їх копії або виписки.

Такі повноваження цілком стандартні і логічні. При цьому інспекторам праці заборонено вилучати у підприємців копії фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, а також комп’ютерів і їх частин.

3) самостійно або в присутності свідків допитувати керівнику та / або працівникам об’єкта відвідування питання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та / або письмові пояснення.

Потрібно звернути увагу на той нюанс, що задавати питання інспектор з праці звичайно ж може, але жоден нормативний акт не передбачає відповідальність для керівника або співробітника за відмову відповідати на питання інспектора. У той же час, як показує практика, співробітники суб’єкта господарювання, при перевірці, не дивлячись на численні вказівки керівництва, все одно починають давати пояснення перевіряючим. Уникнути цього можна тільки практичними тренінгами з практикою дій при перевірках.

4) при наявності ознак кримінального злочину і / або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів.

На практиці потрібно розуміти, що перевіряючі відразу будуть приходити з патрульними поліції або ж будуть викликати їх при конфлікті. Необхідно розуміти, що будь-який поліцейський має вкрай мало повноважень при такому виклику. Він може припиняти порушення громадського порядку або вимагати документи з метою встановлення особи для фіксації адміністративного правопорушення. Однак, якщо керівник та / або співробітники нічого не порушують, то відсутня обов’язку давати пояснення і пред’являти документи співробітникам поліції.

5) на надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування.

Також дуже логічне право. У той же час, дуже часто підприємці просто не мають можливості створити нове робоче місце в офісі або забрати його у чинного співробітника. Відповідно, надання перевіряючому місця в підвалі або на кухні офісу не буде порушенням, якщо інші місця для установки додаткового письмового столу відсутні.

6) фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин засобами аудіо-, фото- і відеотехніки.

Дане право також не суперечить законодавству, проте необхідно звертати увагу на можливість компіляції відеофрагментів і особливості їх фіксації в матеріалах перевірки.

Права підприємця:

Права, що надаються бізнесу новим порядком контролю, набагато вже прав, наданих законом. Таким чином ми повинні враховувати їх, але керуватися все-таки законом, як юридичним актом більшої сили.
Отже, права підприємця це:

1) перевіряти у інспектора праці наявність службового посвідчення;
2) не допускати до проведення інспекційного відвідування в разі:
відсутності службового посвідчення;
якщо на офіційному сайті Держпраці відсутні рішення Мінсоцполітики про форми службового посвідчення інспектора праці, акту, довідки, приписи, вимоги, перелік питань, що підлягають інспектуванню;
якщо термін проведення інспекційного відвідування перевищує терміни 10 робочих днів, а для малого бізнесу 2 робочих днів;
3) подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження про усунення порушень до акта або з приписом;
4) вимагати від інспектора праці внесення запису про проведення інспекційного відвідування до відповідного журналу перевірок об’єкта відвідування (при його наявності) перед наданням акту для підпису керівником об’єкта відвідування або його уповноваженим представником;
5) перед підписанням акту бути поінформованим про свої права та обов’язки;
6) вимагати від інспектора праці дотримання вимог законодавства;
7) вимагати нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю або конфіденційну інформацію об’єкта відвідування;
8) оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії інспектора праці;
9) отримувати консультативну допомогу від інспектора праці з метою запобігання порушень при проведенні інспекційних відвідувань, невиїзних інспекцій.

Як бачимо, перелік прав, що надаються порядком, по суті носить декларативний загальний характер і значно звужує права, надані законом.


Оформлення результатів перевірки:

За підсумком перевірки складаються акти перевірки та, якщо виявлення порушення припис про їх усунення.

Один примірник акта залишається у суб’єкта господарювання,. Цікаво, що згідно порядку, матеріали, зафіксовані засобами аудіо-, фото- і відеотехніки в ході інспекційних відвідувань долучаються до акта в паперовому або електронному вигляді на дисках для лазерних систем зчитування. Відповідно потрібно вимагати надання акту з копією таких матеріалів.

При чому, якщо ви не згодні з актом – ви можете його і не підписувати (хоча ми рекомендуємо підписати з запереченнями). У разі відмови акт буде складено в трьох примірниках. Два примірника акта протягом наступного робочого дня направляються підприємцю поштою рекомендованим листом з описом, один з яких суб’єкт господарювання зобов’язаний повернути інспектору. У разі неповернення акту перевірки складається акт про відмову від підпису в двох примірниках, один з яких направляється підприємцю рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Зауваження до акта можуть бути подані протягом 3 робочих днів з дня підписання акта і повинні бути розглянуті письмово також протягом 3 робочих днів.
Зауваження до акта перевірки є важливим етапом підготовки до майбутнього судового оскарження акту та / або розпорядження, і не радимо їм нехтувати.


Висновки та рекомендації:

Отже, основною проблемою затвердженого порядку контролю за дотриманням законодавства про працю є протиріччя цього порядку Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Як на практиці буде відбуватися правозастосування цих двох нормативних документів покаже тільки час і перші судові процеси.
Однак, як юридична компанія, захищаючи бізнес в суді більше 10 років, ми дуже оптимістично налаштовані щодо судових перспектив , якщо інспектора з праці будуть керуватися порядком, а не законом.

З рекомендацій можна виділити:
– обов’язково присутність професійного юридичного радника при проведенні перевірки;
– проведення тренінгів з працівниками щодо поведінки під час перевірки і спілкування з перевіряючими;
– перевірка даних про місцезнаходження бізнесу в державних реєстрах та прийняття рішення про відповідність його реальному місцезнаходженням;
– зменшення критеріїв за якими бізнес підпадає під перевірку.

Дата актуалізації статті – травень 2017р.

Податкове право

20.05.2017

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом