“Неправильні первинні” документи при податковій перевірці

Як відомо, зі вступом в силу Податкового кодексу доходи і витрати в податковому обліку визнаються на підставі первинних бухгалтерських документів, які підтверджують суму витрат, понесених платником податку. Тому податкові органи під час перевірок звертають особливу увагу на правильність оформлення цих документів, пред’являючи часом найнесподіваніші вимоги до їх оформлення.

ситуація

Під час документальної планової виїзної перевірки на ТОВ «Мрія» посадові особи органів ДПС перевіряли правильність визнання витрат, що беруть участь в обчисленні податку на прибуток. За словами перевіряючих, первинні документи підприємства складено з порушеннями – не були підписані директором та головним бухгалтером, тому підприємство втрачає право на витрати.

Давайте проаналізуємо цю ситуацію і з’ясуємо, наскільки справедливі претензії посадових осіб органу державної податкової служби.

Як ми вже знаємо, первинні документи повинні бути складені:

• або на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених спеціальним державним органом,
• або в довільній формі, але при цьому вони повинні містити обов’язкові реквізити, перераховані в п. 2 ст. 9 Закону від 16.07.99 р №996-XIV (далі – Закон №996), без яких документ не буде вважатися первинним.

У п. 2 ст. 9 Закону №996 сказано, що в первинному документі серед інших повинні бути такі реквізити:
• посади осіб, відповідальних за виконання господарської операції і правильність її оформлення;
• особисті підписи або інші дані, що дозволяють встановити особу, яка брала участь у господарській операції.

Як бачимо, не сказано, що первинний документ повинен підписуватися винятково директором і / або головним бухгалтером. Зрештою це ж не податкова звітність!

Але питання, хто має право підписувати первинні бухгалтерські документи, залишається у нас відкритим. Відповімо і на нього.

Положення, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.95 р №88 (далі – Положення №88), допоможе розставити всі крапки над «і» в цьому питанні. Пунктом 2.13 Положення №88 визначено, що коло осіб, які мають право підписувати первинні документи або давати дозвіл на здійснення господарської операції, встановлюється керівником підприємства. Для того щоб «окреслити» це коло, керівнику необхідно видати наказ про затвердження графіка документообігу. Цей графік і буде регулювати всі питання оформлення первинних документів на підприємстві (п. 5 Положення №88).

Рада для тих, хто хоче на всякий випадок підстрахуватися: наявність у співробітника права підпису первинних документів можна закріпити довіреністю (ч. 1 ст. 237, ст. 246 Цивільного кодексу). Довіреність повинна бути підписана керівником підприємства або іншою особою, уповноваженою на це статутними документами, та скріплена печаткою підприємства.

А якщо вищенаведені аргументи не справлять ніякого враження на перевіряючих і за результатами перевірки орган ДПС прийде до висновку, що витрати були визнані безпідставно? Що робити тоді?
Тоді єдиний вихід із ситуації – оскаржити рішення органу ДПС в адміністративному та / або судовому порядку.

Дата актуалізації статті – 2014р.

Податкове право

20.10.2014

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом