Коли потрібно платити ЄСВ, якщо ФОП припинив діяльність. Думка податкової та вимоги законодавства

Ми продовжуємо цикл наших статей, присвячених припиненню діяльності фізичних осіб підприємців. Здавалося б нескладна процедура, закладена законодавцем, обросла такою кількістю міфів і «фіскальних» роз’яснень податкової, що розібратися в цьому деколи складно навіть професійного юриста.

Сьогодні ми розглянемо такий аспект ліквідації ФОП, як оплата єдиного соціального внеску. Як ми вже знаємо, з 01 січня 2017 року обов’язок по оплаті ЄСВ покладено на всіх без винятку підприємців, незалежно від системи оподаткування. Відповідно, закінчуючи свою діяльність необхідно сплатити соціальний внесок за ті місяці, коли ФОП ще вів свою діяльність.

І здавалося б, це не повинно викликати особливих складнощів, але УКРІНФОРМ України і тут має своє «особливе» думка, тлумачачи норми законодавства зовсім не на користь платників податків.

Для початку, давайте розберемося з загальними термінами оплати ЄСВ, які, для зручності, згруповані в таблиці:

система оподаткуванняПеріод нарахування ЄСВТермін оплати
ФОП на загальній системі оподаткуваннякалендарний рікдо 10 лютого року наступного за звітним року
ФОП на єдиному податку 1 групикварталдо 20 числа місяця, наступного за кварталом, за який сплачується внесок
ФОП на єдиному податку 2 групикварталдо 20 числа місяця, наступного за кварталом, за який сплачується внесок
ФОП на єдиному податку 3 групикварталдо 20 числа місяця, наступного за кварталом, за який сплачується внесок

Ці терміни встановлені ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та розділом 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування .

Щодо припинення діяльності підприємця зазначені нормативні акти ніяких особливих термінів оплати ЄСВ не містять, регламентуючи лише порядок і термін здачі звітності:

У відповідності до ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», в разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця його останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Згідно порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, в разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності страхувальників, такі особи зобов’язані подати самі за себе звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.


При цьому цікава частина 4 ст. 6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», яка передбачає, що в разі припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, така фізична особа користується правами, виконує обов’язки і несе відповідальність, які передбачені для платника єдиного внеску в частині тієї діяльності, яка здійснювалася нею як підприємцем.


Виходячи з наведених нами норм права здавалося б очевидним є той факт, що термін оплати ЄСВ не змінюється для підприємця, який ліквідовувався – 20 днів після закінчення кварталу для єдиноподатника і 10 лютого наступного року для ФОП на загальній системі.

Але не тут-то було. Згідно листа ДФС України від 30.12.2016 №41658 / 7 / 99-99-13-02-01-17 , податковий орган тлумачить обов’язки підприємця зовсім по іншому:

«Термін сплати зобов’язань, визначених фізичною особою підприємцем чи особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, у звіті з позначкою« ліквідаційний », настає в день подання такого звіту, відповідно єдиний внесок необхідно сплатити до дати подання звіту включно».

Не шукайте в такій позиції логіки – її немає. Немає тут і дотримання вимог законодавства: не те, що тлумачення спірних норм права на користь платника податків, а й просто тлумачення законодавства. Законом про ЄСВ чітко визначено, що ліквідувати підприємець виконує свої обов’язки відповідно до вимог, що пред’являються до звичайного підприємцю.

І найнеприємніше в цій ситуації, що за логікою вищеназваного листа працює податкова база розрахунку зобов’язань підприємця. Тобто, якщо ви здасте ліквідаційний звіт, що не сплативши до дати його здачі ЄСВ, програма автоматично розрахує вам штраф і пеню, незалежно від бажання інспектора.
А беручи до уваги невіра підприємців в судові органи і небажання судитися, левова частка підприємців в черговий раз прокляне держава і заплатить штраф, хоча скасування в суді цих штрафів, на нашу думку, сумніву не підлягає.

У будь-якому випадку рішення приймати вам – з метою уникнення зайвих проблем є сенс платити ЄСВ ДО подачі ліквідаційного звіту.

А раз він вже поданий, ми не сумніваємося в скасуванні такого штрафу і готові допомогти кожному підприємцю в такому судовому процесі зі знижкою до 90% від нашої звичайної вартості послуг. Тільки тому, що ми такі ж люди, як і ви, і нам не байдуже в якій країні нам жити. І така позиція УКРІНФОРМ не просто «фіскального» в гіршому розумінні цього слова, а ще цинічно незаконна.

Також ви завжди можете звернутися до нас за юридичною консультацією з податкових питань або за допомогою при податкових перевірках .

Дата актуалізації статті – квітень 2017р.

20.04.2017

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом