Процедура закриття фізичної особи-підприємця

Припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця в більшості випадків здійснюється за його власною ініціативою.

Разом з цим, ліквідація може здійснюватися в певних випадках і з ініціативи податкової інспекції (незнаходження за адресою реєстрації, нездача звітності …), а також в процедурі банкрутства.

Процедура ліквідації ФОП починається з подачі заяви про припинення підприємницької діяльності ФОП.

Після цього державний реєстратор дає оголошення в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації про ліквідацію фізичної особи – підприємця (ст. 22, ст. 47 ЗУ “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”).

Згідно ст 47 ЗУ “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, з моменту публікації оголошення в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації до моменту внесення до Єдиного державного реєстру запису про ліквідацію (припинення) фізичної особи-підприємця повинно пройти не менше 2 х місяців (це так званий строк на пред’явлення вимог кредиторами). В ідеальному випадку, ліквідація ФОП займає близько 2,5 місяців (тобто з моменту подачі державному реєстратору заяви про ліквідацію (припинення) до моменту публікації оголошення про ліквідацію фізичної особи-підприємця в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації проходить від одного до двох тижнів + вказаний двомісячний термін). Реальна тривалість припинення ФОП залежить від ходу податкової та інших перевірок.

Далі, для проходження процедури ліквідації приватного підприємця необхідно:

1) закрити рахунки фізичної особи-підприємця в банках (закриття рахунку в банку здійснюється на підставі відповідної заяви, при цьому важливо не забути повідомити податкову інспекцію про закриття кожного рахунку у встановлений термін);

2) отримати в податковій інспекції довідку про відсутність заборгованості (для цього необхідно подати відповідну заяву та пройти перевірку – податкова перевірка – це, як правило, найбільш тривалий етап проведення ліквідації ФОП і отримати акт перевірки і відповідну довідку)

3) отримати в пенсійному фонді довідку про відсутність заборгованості. Процедура приблизно та ж, що і в податковій інспекції – подача заяви та перевірка, яка завершується видачею відповідної довідки

4) знищити печатку приватного підприємця в органах МВС (якщо фізична особа-підприємець її мав).

Слід мати на увазі, що до моменту ліквідації ФОП – тобто внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру державним реєстратором – підприємець повинен продовжувати здавати свою звітність до податкової інспекції і пенсійний фонд за своїм місцезнаходженням.

Природно, що до початку податкової перевірки та перевірок у фонді рекомендується привести всю документацію приватного підприємця в порядок; в разі наявності заборгованостей по сплаті податків та інших обов’язкових зборів і платежів – їх необхідно погасити.

Після закінчення 2-х місячного терміну всі зібрані документи, оригінал свідоцтва про державну реєстрацію, разом із заповненою реєстраційною карткою на реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем (ліквідації) подаються державному реєстратору для завершення процедури ліквідації. Після цього, не пізніше 4 робочих днів, державний реєстратор видає фізичній особі довідку з записом про ліквідацію.

Дата актуалізації статті – червень 2014

Корпоративне право

20.10.2014

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом