Оподаткування при виході учасника з ТОВ

Раніше ми розглядали питання оподаткування при відчуженні частки учасника ТОВ. Однак, продаж своєї частки є не єдиним варіантом виходу учасника. Тому сьогодні ми поговоримо про податкові наслідки виходу учасника з ТОВ шляхом подачі заяви про вихід.

Податок на прибуток.

При виході учасника з ТОВ, податкові наслідки залежать від того, як саме виплачується учаснику, який вибув його частка. Якщо виплачуються грошові кошти, то підстав для відображення в складі доходів у ТОВ немає, оскільки така операція не є продажем (поставкою).

Так, згідно з ПКУ, до доходів, які не враховуються для визначення об’єкта оподаткування, відносяться, зокрема:

• грошові кошти або майно, які повертаються власнику корпоративних прав, емітованих юридичною особою, після повної і кінцевої ліквідації такої юридичної особи – емітента, або в випадку зменшення розміру його статутного капіталу, але не вище вартості придбання акцій, часток, паїв.

• кошти або майно, внесені до статутного капіталу, неповернені учаснику ТОВ у зв’язку з недостатністю або відсутністю активів внаслідок погашення зобов’язань при припиненні діяльності такого платника шляхом ліквідації юридичної особи.

Якщо учаснику компенсація його частки буде надана у вигляді майна, при цьому розмір статутного капіталу не буде зменшений, то в цьому випадку в цілях оподаткування операція розрахунку з учасником розглядається як операція поставки і підлягає оподаткуванню в загальному порядку.

Крім того, з огляду на, що розрахунки здійснюється не в грошовій формі, що відповідає поняттю «бартерна операція», то в такому випадку дохід визначається виходячи з договірної ціни, але не нижчої за звичайну.

Податок на додану вартість

При погашенні корпоративних прав об’єкта обкладення ПДВ не виникає, якщо ці права купуються за кошти, оскільки операції з випуску, розміщення, погашення, викупу корпоративних прав не є об’єктом оподаткування.
Тобто в разі виплати учаснику в грошовій формі така операція не обкладається ПДВ.

А ось виплата учаснику частки майном вважається поставкою і обкладається ПДВ у загальному порядку.

Податок на доходи фізичних осіб

Операції з повернення учаснику коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу ТОВ, у разі його виходу з числа учасників ТОВ, прирівнюються до продажу інвестиційного активу.

При цьому оподаткуванню у фізичної особи підлягає виключно інвестиційний дохід, який розраховується як позитивна різниця між сумою грошових коштів, яку учасник отримує при виході, і вартістю майнового внеску учасника згідно із статутними документами підприємства.

При цьому нормами ПКУ встановлено розмір інвестиційного прибутку, яка не обкладається ПДФО, в 2013 році – 1610 грн.

При цьому, ТОВ не є податковим агентом, так як облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно.

Корпоративне право

20.10.2013

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом