Як повернути сплачений судовий збір

Відповідно до закону “Про судовий збір”, за подання до суду заяв і скарг, а також за видачу судами процесуальних документів, сплачується судовий збір, який є складовою частиною судових витрат.

При певних законодавчо встановлених обставин судовий збір повертається платнику.
З огляду на, що у господарських суді мінімальна сума судового збору перевищує 1000 грн., Питання повернення судового збору є актуальними.

Підстави повернення судового збору можуть бути різними, найчастіше це:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням);
5) закриття провадження у справі (не стосується справ, які розглядаються в порядку господарського судочинства, про що див. Далі).

У той же час, це можуть бути і інші підстави, які виникають при сплаті судового збору без подальшого звернення до суду, помилковою сплаті і т.п.

Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється на підставі судового рішення. При цьому, дане рішення може бути як процедурних (наприклад – повернення позовної заяви), в якому вирішується питання повернення судового збору, так і окремим рішенням, прийнятим на підставі заяви сторони.

Для того щоб повернути сплачений збір, необхідно після набрання судовим рішенням про повернення збору в законну силу подати в орган Казначейства заяву про повернення з зазначенням реквізитів банківського рахунку, на який слід перерахувати кошти. До заяви додається судове рішення про повернення коштів та оригінал або копія платіжного доручення (квитанції), що підтверджують перерахування збору до бюджету.

У разі ж, якщо особа, уплатившее вказаний збір, хоче його повернути з інших причин (наприклад, збір сплачено невірно, позов до суду не подано і т.п.), процедура повернення істотно складніше і вимагає безпосереднього та активної участі платника збору.
У такому випадку особа повинна:
1) звернутися із заявою до суду, на прибутковий рахунок якого був помилково сплачено судовий збір, про видачу довідки про сплату, залучивши оригінал платіжного документа, що підтверджує сплату збору у зазначеній сумі. Після перевірки факту надходження коштів суд видає зазначену довідку і повертає оригінал платіжного документа з відміткою на його зворотному боці про видачу такої довідки;
2) з отриманої довідкою і платіжним документом з відміткою суду про її видачу звернутися в територіальне управління ДСА за місцем розташування суду і отримати там уявлення в орган Державної казначейської служби України. При цьому на платіжному документі також робиться відмітка про видачу подання;
3) подати заяву (разом з поданням і оригіналом платіжного документа з відмітками) до органу Казначейства.

Консультації

20.10.2015

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом