Як після ДТП отримати гроші від страхової компанії

Швидко отримати від страховика виплату в разі ДТП – мрія будь-якого автовласника. Однак, іноді страховики згодні відшкодовувати збитки без всякого суду, а іноді, навпаки, – затягують виплати до нескінченності, чекаючи судового рішення. Розглянемо ці ситуації.

У той же час, потрібно враховувати, що законодавство України активно змінюється і гарантовано актуальну інформацію можна отримати тільки проконсультровавшісь у наших фахівців.

Без суду.

При відшкодуванні збитків за автоКАСКО, як відомо, до суду справа доходить рідко. Щоб здійснити виплати, для страхової компанії досить тільки довідки ДАІ, з якої можна буде зрозуміти, клієнт був п’яний або тверезий, порушив або не порушив Правила дорожнього руху, які були причини аварії і так далі.

Звичайна довідка ДАІ підтверджує лише факт настання ДТП, в ній зазначено конкретну особу, що керувало автомобілем під час аварії, а також марка і номер автомобіля. У цьому документі міститься опис видимих ​​пошкоджень машини.

Розширена довідка ДАІ додатково включає в себе інформацію про всіх учасників аварії (разом з адресами їх проживання), серії та номера їх посвідчень водія, визначає тверезість і осудність водія в момент аварії, містить дані про порушника Правил дорожнього руху і конкретної точки в межах Правил, який їм був порушений, а також назва суду, в який будуть направлені матеріали по справі про адміністративне правопорушення.

У разі настання страхового події за полісом автоКАСКО страховик може зажадати рішення суду за фактом ДТП тільки як додатковий документ при проведенні службового розслідування (коли є підозра в тому, що клієнт – шахрай). Не обійтися без суду і в тому випадку, якщо сторони не знайшли порозуміння в питаннях оцінки збитку або розміру виплати. Але більшість виплат (або відмов у них) по КАСКО відбуваються все ж “без суду і слідства”.

Більш того, саме по КАСКО багато страховиків переходять на прискорене врегулювання при пошкодженні тендітних елементів (скла, фар, бамперів, спойлерів), і при незначній сумі збитку (до 2-5% вартості авто). Найбільше радує те, що реєструвати ДТП і надавати довідку ДАІ зовсім необов’язково.

А ось при відшкодуванні збитків за “автоцивілкою” все не так-то просто. Адже отримати виплату має право тільки той, хто постраждав від призвідника аварії, вина якого доведена судом. Такий порядок передбачений законодавством, це зручно часом і страховикам: більше можливостей ухилитися від виплати або хоча б затягнути її.

При цьому по ОСАГО процедури виплати без залучення суду індивідуальні у кожної компанії. Одні страховики, не отримавши рішення суду, взагалі не платять відшкодування (таких, до речі, більшість). Але є і ті, хто встановлюють певний ліміт (до $ 600-1200), в рамках якого виплату виробляють за розширеною довідкою ДАІ – не чекаючи рішення суду. Можуть бути встановлені і типи ДТП, при яких виплата відбувається також за довідкою ДАІ (наїзд на пішохода, зіткнення з іншим авто і пошкодження при цьому тільки транспортного засобу і так далі).

Так що, перш ніж купувати ОСАЦВ, потрібно поцікавитися у страховика, а як він зазвичай проводить врегулювання збитків? Якщо в компанії прийнято чекати рішення суду, то іноді це може бути просто невигідно страхувальнику, на якого, швидше за все, буде “тиснути” постраждала сторона, вимагаючи грошей.

Розширена довідка ДАІ

Якщо компанія згодна провести виплату потерпілим у розширеній довідці ДАІ, то домогтися відшкодування збитку можна в рекордно короткі терміни – 3-5 днів після надання всіх документів. Для порівняння: рішення суду іноді доводиться чекати 2-12 місяців, залежно від складності справи.

Але розширену довідку ДАІ теж ще потрібно отримати! Зазвичай запит на отримання довідки подає сама страхова компанія. Термін, протягом якого ДАІ зобов’язана відреагувати на отриманий запит, становить 30 днів, хоча страховики скаржаться, що інспекція часто затягує видачу довідки, тому вони змушені її трохи “струшувати”, щоб прискорити процес.

Отримання довідки не безкоштовне. Якщо справа стосується договору КАСКО, то страховик зобов’язаний перерахувати ДАІ 83 грн. Це може зробити і клієнт, а в майбутньому дана сума повинна бути врахована при розрахунку страхового відшкодування і включена в суму страхової виплати.

А ось власникам ОСАГО розширену довідку ДАІ повинні видавати безкоштовно. Хоча, на жаль, це не завжди так. Є області, де документ, дійсно, видають “за красиві очі”, але є й ті, де видають тільки при наявності оплати (зазвичай до 100 грн.).

Після ДТП.

Процес врегулювання збитків по “автоцивілці” дуже сильно залежить від поведінки самого страхувальника після ДТП. Багато відмови у виплаті бувають пов’язані з порушенням умов страхування і зміною обстановки ДТП після аварії.

При порушенні обстановки ДТП ДАІ або аварійного комісара буває непросто відновити реальну картину події, в результаті справа з видачею довідки і, відповідно, з виплатою може затягнутися.

Зміна обстановки аварії загрожує і тим, що у страховика з’являється можливість висунути звинувачення в спробі страхового шахрайства. У цьому випадку компанія може і зовсім відмовити у виплаті, а винуватцю ДТП доведеться самому вирішувати свої проблеми з відшкодуванням шкоди потерпілим.

Тому, щоб прискорити процес врегулювання збитків, при аварії завжди потрібно слідувати “пам’ятці” – рекомендацій страховика, що додається до основного договору.

Як правило, суть інструкції зводиться до наступного: при настанні страхового випадку необхідно відразу ж викликати ДАІ і аварійного комісара своєї компанії, записати контакти другої сторони і, бажано, очевидців, не переміщати предмети в зоні аварії, чекати приїзду інспектора і оформлення документів на місці.

Крім того, авто не можна ремонтувати, поки страховик не видав свій експертний висновок, так як потім можуть виникнути суперечки щодо заявлених пошкоджень, які потрібно бачити, фотографувати, оцінювати.

У разі, якщо страхувальник не згоден з висновком страховика щодо розміру шкоди, можна залучити незалежного експерта. Звичайно, це виллється в додаткові 100–300 грн. (В залежності від масштабів аварії).

Однак якщо справа все ж дійшла до розгляду, і компанія відмовляється йти назустріч, клієнт в змозі хоча б не допустити затягування судового процесу.

Швидкий розрахунок. Що робити в разі ДТП, щоб обійтися без суду?

1. При аварії виконати всі вимоги страховика (повідомити про страховий випадок, викликати ДАІ).

2. Заповнити заяву про настання страхової події.

3. Надати пошкоджений автомобіль для огляду представником страхової компанії (при необхідності – залучити незалежну експертизу).

4. Отримати розширену довідку ДАІ, на якій обов’язково повинні бути печатка компетентного органу, а також посаду, прізвище, ініціали та підпис особи, який її видав (по КАСКО вона коштує 83 грн., По ОСЦПВ – безкоштовна).

5. Надати страховику всі необхідні для виплати страхового відшкодування документи, які вказані в договорі страхування:

заяву про настання страхового випадку та виплати страхового відшкодування;
копію договору страхування;
копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;
копію посвідчення водія водія, який керував транспортним засобом під час настання страхового випадку;
копію паспорта страхувальника-фізичної особи;
копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера страхувальника-фізичної особи;
копію документів, які свідчать про право водія керувати транспортним засобом страхувальника (якщо за кермом був не власник);
документи ремонтних підприємств (наряд-замовлення, калькуляції, рахунки), де буде проводитися відновлювальний ремонт транспортного засобу, з перерахуванням відновлювальних робіт та їх вартості, а також вартості деталей, які підлягають заміні;
– Довідки ДАІ (первинну і розширену).

6. Отримати відшкодування.

Якщо страхова компанія відмовляється платити гроші.

Мабуть, вічне питання дуже багатьох клієнтів страхових компаній – “як вибити гроші у страхової?”

Ми вирішили систематизувати способи “вибивання” грошей в СК, щоб відразу відповісти на безліч питань. Можна виділити 5 основних способів, як змусити страхову компанію заплатити відшкодування. Однак необхідно пам’ятати, що для будь-якого розгляду зі страховиком потрібно документувати всі взаємини.

Отже, розглянемо 4 способи вибити гроші з СК за ступенем їх складності та витратності:

Варіант 1: письмова претензія .

Цей варіант хороший у разі, коли страхова компанія затягує виплату. Звертаємо увагу на те, що для написання претензії клієнтом повинні бути подані всі документи в страхову. Після цього у страхової компанії є певний термін, відведений на прийняття рішення (це взагалі страховий випадок чи ні) і саму виплату. Тому кричати завчасно, що страхова компанія Вас жорстоко обманює, не можна. Це буде некоректно. Якщо ж по закінченні 2-3 тижнів Ви бачите, що ніяких рухів з боку страхової компанії немає, має сенс дійсно написати претензію.

Ще раз акцентуємо увагу, що подібну претензію треба подати в письмовому вигляді, обов’язково зафіксувати дату передачі претензії. Сам лист повинен містити суть претензії, а також опис ситуації, яка склалася (затримка, необгрунтована відмова, ін.). З одного боку у компанії є 30 днів на відповідь, з іншого – це ефективний спосіб змусити їх “ворушитися”, якщо Ваша справа десь залежалася. У разі глибокого мовчання з боку страхової компанії можна переходити до інших способів.

Варіант 2: заяву до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг.

Держфінпослуг – головний державний орган, що контролює діяльність страхових компаній. Власне ця організація може впливати на видачу і вилучення ліцензій у страхових компаній. Тому сваритися з цією організацією страховики не люблять. Однак ми б не радив писати туди листи без серйозної на те потреби. Вони і так перевантажені подібними зверненнями. До того ж, на кожне звернення Держфінпослуг повинна протягом 15 днів відреагувати і знову ж піти з перевіркою в СК. Так що варто вдаватися до їхніх послуг тільки тоді, коли вже нічого не допомагає. Для цього у вас повинні бути вагомі аргументи і докази вашої правоти. Враховуйте також те, що якщо після перевірки страхової компанії Держфінпослуг порушення не будуть виявлені, то при подальшому судовому розгляді страхова може цим прикриватися. Не забувайте і те, що в Держфінпослуг теж працюють люди, які мають свої “слабкості”.

Варіант 3: звернення в МТСБУ.

МТСБУ – є об’єднанням страхових компаній, яке стежить за реалізацією обов’язкових видів страхування, зокрема в сфері їх уваги – обов’язкове страхування цивільної відповідальності автовласників (автоцивілка). Ви можете звертатися в МТСБУ, якщо не можете отримати виплату в страховій компанії, як потерпілий. У ряді випадків Вам потрібно буде звертатися саме в МТСБУ, а не в страхову компанію для отримання виплати.

Ситуація перша – коли страхова компанія, куди ви звернулися як постраждала сторона, не платить грошей, чи затягує процес, або сума виплати на вашу думку занижена. В даному випадку ви звертаєтеся в МТСБУ для сприяння, як суддя. Однак з огляду на завантаженість даної організації, а також фізичне перебування тільки в Києві це може виявитися малоефективним.

Ситуація друга – коли ви повинні звертатися в МТСБУ для отримання виплати (наприклад, якщо вас вдарив афганець або інвалід 1-ї групи). До слова, ви можете звертатися в МТСБУ як потерпілий навіть якщо винуватець не придбав поліс автоцивілки, але такий поліс є у вас. Процедура отримання виплати така ж як у страховій компанії. Однак по ряду причин отримати виплату не так легко і не так швидко.

Варіант 4: звернення до суду .

Найбільш (як правило) тривалий і складний процес, оскільки пов’язаний з витратами на юриста (адвоката), можливі експертизи та інше. Термін вирішення питання може коливатися до декількох років. Все залежить від ситуації, вашої правоти і бажання страхової потягнути процес. Крім цього не варто забувати, що страхова компанія (якщо дуже зацікавлена ​​у вирішенні питання на свою користь) володіє великими можливостями (як фінансовими, так і людськими), ніж клієнт. Тому починаючи судовий розгляд потрібно тверезо оцінювати свої можливості і доцільність такого способу вирішення проблеми.

У будь-якому випадку, якщо все інше не допомагає судитися варто. Є багато випадків, коли клієнт виграє суд і карає недбайливу страхову компанію. Однак треба запастися терпінням, грошима і бажанням перемогти. Не забувайте також, що багато що залежить від хорошого юриста.

Незалежно від способу, до якого ви втечете, варто пам’ятати головне – будь-які взаємини зі страховою компанією необхідно оформляти документально. Це не тільки допомагає в процесі отримання виплати, а й може стати єдиним способом взагалі вибити гроші зі страхової компанії. Нерідко бувають випадки, коли співробітники страхової компанії втрачають документи або ж навмисно їх знищують. Без підтвердження того, що клієнт надавав такі документи і фіксації дати передачі, довести щось буде складно.

Тому фіксуйте дати і факт передачі документів, необхідних для виплати, робіть собі копію акта огляду автомобіля, коли приїжджаєте в страхову компанію з автомобілем. Це може теж знадобиться в ряді випадків. Обов’язково мати копію заяви про подію і заяви на виплату відшкодування. Остання заява, як правило, останній документ, що подається клієнтом. Від дати подання цієї заяви починається відлік часу, відведеного для виплати грошей. Коли термін закінчується, можна писати претензію або скористатися одним з описаних вище способів.

Є ще і пятийспособ , який іноді добре впливає на свідомість страхової компанії – це публічний розголос конфлікту. Зробити це можна різними шляхами:

стаття в журналі / газеті (бажано з великим тиражем)
передача на ТБ (витратна справа, але також матиме великий ефект)
стаття на різних веб-форумах, присвячених подібної тематики (велика аудиторія, швидке поширення інформації)
негативний відгук (з деталізацією) на сайті компанії і інших сайтах страхової тематики, де можна залишати відгук.

Головне, щоб інформація була подана правильно, послідовно та правдиво. Проблеми у всіх одні, тому люди із задоволенням вас підтримають. Зверніть також увагу на те, що іноді корисно написати претензію (заяву) безпосереднього керівника департаменту / відділу / управління, якщо проблема полягає у виконавцях.

Якщо ви заплуталися, не можете знайти виходь з ситуації, що склалася або просто не в змозі будується зі страховою компанією, звертайтеся до нас за допомогою . Ми із задоволенням допоможемо вам захистити свої права.

Дата актуалізації статті – 2012р.

Консультації

20.10.2012

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом