Цивільно-правовий договір або «приховані трудові відносини». Судова практика як показник основних помилок при оформленні договору ЦПХ

Цивільно-правовий договір або, як його ще називають, договір цивільно-правового характеру – це, як можна судити навіть по його назві, звичайний договір, укладений за правилами цивільного чи господарського кодексу України.

Тобто, це дія, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних (господарських) прав і обов’язків.
Як правило, такий договір укладається в письмовій формі і йому притаманні такі ознаки як вільне волевиявлення двох сторін, спрямоване на досягнення певного результату. При цьому, даний результат може досягатися різними способами і не обов’язково за особистої участі сторони договору.

Цим договір ЦПХ відрізняється, наприклад, від трудового договору, який тісно пов’язаний з особистістю працівника і якому притаманні ознаки підпорядкованості однієї сторони іншій і дотримання певних встановлених правил (правил трудового розпорядку, посадових інструкцій і т.д.)

Останнім часом цивільно-правові договори все частіше використовуються юридичними особами та підприємцями як спосіб документального оформлення обгрунтованості знаходження в своєму офісі (торговельній точці, магазині) фізичної особи, що побічно підпадає під ознаки найманого працівника.
Відповідно, в разі позапланової перевірки інспектора з праці, інспектору пред’являється копія договору ЦПХ як доказ того, що дана особа не є співробітником суб’єкта господарювання.

На жаль, але як правило це призводить до протилежного результату – управління Держпраці штрафує підприємця за неоформленого працівника, базуючись, як на доказі, саме на тексті такого договору.

Ми не розглядаємо в даній статті випадки, коли підприємцями дійсно порушується закон і таким чином ховаються неоформлені співробітники. У той же час, договір ЦПХ дійсно дуже зручна форма виконання разових робіт і потрібно розуміти як скласти його правильно, щоб його не вважали засобом приховування трудових відносин.

Правильніше за все проаналізувати це крізь призму судової практики, адже саме суд ставить крапку в суперечці між службою з праці і підприємцем.

Для цього розглянемо останні судові рішення, прийняті в кінці 2016 – початку 2017 року. А саме:

  • https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/58535711
  • https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/58102455
  • https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/62560797
  • https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64124268
  • https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64397576
  • https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64398978

Аналіз зазначених судових рішень показує наступні основні підстави, за якими суд визнає укладені цивільно-правові договори такими, що приховують трудові відносини:

1. Договір ЦПХ передбачає виконання функцій, властивих саме найманому працівнику згідно класифікатору професій – наприклад головного бухгалтера, менеджера, продавця. Тобто спрямований не на досягнення кінцевого результату (припустимо підготовка разового звіту), а на процес – виконання функцій.
Ситуацію часто робить ще гіршою штатний розклад, за яким є вакантна посаду, яку виконує «контрагент» за договором ЦПХ; його підпис під внутрішніми документами – посадовими інструкціями, правилами трудового розпорядку; облік відвідання ним офісу в табелі обліку робочого часу.

2. Договір ЦПХ містить загальні неконкретні відомості про виконувану роботу. Немає конкретно визначеного результату роботи, обсягу, місця, терміну і вартості виконуваних робіт.
Ситуацію часто погіршує посилання в акті прийому-передачі робіт на виконання роботи згідно з посадовою інструкцією або відсутність конкретно описаної прийнятої роботи, етапу роботи.

3. Договір ЦПХ укладений на виконання робіт, які вимагають спеціального дозволу або ліцензії – наприклад охоронець, сторож.

4. На виконання договору ЦПХ видаються посвідчення, постійні перепустки, оформляється інша внутрішня документація суб’єкта господарювання.

При цьому особливу увагу звертає на себе судова справа № 876/9669/16 (https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64124268), в якій юристи позивача змогли переконати суд саме в цивільно-правовому характері договорів, укладених на прибирання території, наданні первинної медичної допомоги та відбору проб зерна. При цьому вирішальними факторами виступили саме правильні формулювання укладеного договору ЦПХ.

Тому, якщо ви вирішили залучати виконавців за договором цивільно-правового характеру, першим вашим кроком має бути юридичний аудит вже укладених договорів і дуже уважне ставлення до змісту укладаємих.
Не радимо вам брати зразки з інтернету, та як наш досвід говорить, що в кожному конкретному випадку договір ЦПХ потрібно розробляти індивідуально.

Дата актуалізації статті – 2017р.

Консультації

20.10.2017

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом