Стягнення збитків внаслідок втрати товарної вартості автомобіля

Поняття втрати товарної вартості

Після пошкодження свого автомобіля про втрату товарного виду замислюється майже кожен автовласник. Іноді це поняття можна зустріти у вигляді «втрата товарного вигляду».

Втрата товарної вартості (далі – ПТС) – це умовна величина, якої визначають зменшення ринкової вартості транспортного засобу, відновленого за встановленими нормативним вимогам після ушкоджень, в порівнянні з ринковою вартістю такого ж неушкодженого транспортного засобу. Тобто величина ПТС є характеристикою фізичного зносу будь-якого автомобіля.

Причиною такого фізичного зносу є пошкодження транспортного засобу та проведення ремонту внаслідок передчасного погіршення зовнішнього товарного вигляду. Втрата міцності, захисні властивості покриття, довговічності складових частин автомобіля також входять в категорію погіршення товарного вигляду.

Страхові компанії не компенсують втрату товарного виду

У п. 7 ст. 32 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» зазначено, що страхова компанія збиток, пов’язаний з втратою товарного вигляду, що не відшкодовує. Тобто у випадках, коли страхова компанія компенсує збитки по полісу цивільної відповідальності, втрата товарного вигляду не входить в страховій виплаті. Втрата товарної вартості може відшкодовуватися лише в тих випадках, коли це передбачено в договорі страхування.

Судова практика у справах про стягнення збитків за втрату товарного виду автомобіля

Досить часто страховики звертаються до суду за захистом своїх порушених прав. Судова практика по поверненню шкоди, заподіяної втратою товарного вигляду, каже, що суди все ж включають ПТС в загальну суму отриманих страхувальником збитків. Так, рішенням К. районного суду м.Сімферополя було задоволено позов ОСОБИ 1 до лиця 2 (страхова компанія) про відшкодування шкоди. Позивач звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи це тим, що 17.06.2008 р сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої пошкоджено його автомобіль марки Ауді д / н АК_. Транспортний засіб було застраховано у ОСОБИ 2, в відшкодування шкоди оплатила позивачеві 14070 грн 26 коп. Однак некомпенсованою залишилася сума 3819 грн 93 коп. втрати товарного вигляду автомобіля. Вказану суму позивач просив стягнути з ОСОБИ 2. Крім того, позивач просив стягнути 500 грн за проведення автотоварознавчого дослідження і витрати на правову допомогу в розмірі 500 грн і всі судові витрати.

Відповідач позов не визнав і пояснив суду, що матеріальні збитки відшкодовано позивачеві в повному обсязі відповідно до висновку спеціаліста № 08-143. Так, їм не визнано суму на проведення позивачем товарознавчої експертизи, мотивуючи це тим, що позивач не надав можливості страховикові провести таке дослідження.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, суд прийшов до висновку, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав: суд порахував, що вимога про відшкодування шкоди в сумі 3819 грн 93 коп., Пов’язаного з втратою товарного вигляду автомобіля, підлягає задоволенню, оскільки зі змісту ст. 1166 Цивільного кодексу України однією з умов є відшкодування шкоди в повному обсязі. А згідно з ч. 3 ст. 22 ГК України збитки відшкодовуються в повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Решта позовних вимог суд також задовольнив.

Однак деякі суди посилаються на вимоги ст.ст. 979, 988 Цивільного кодексу України, ст.ст. 29, 32 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», в якому зазначено, що страховик не відшкодовує збиток, пов’язаний з втратою товарного вигляду транспортного засобу. А тому суди роблять висновки про відсутність правових підстав для задоволення такого виду позовних вимог.

З наведеного стає ясно, що при здійсненні правосуддя суди досить часто неправильно застосовують норми матеріального та процесуального права. І ще однією проблемою в цій сфері є неоднакове застосування норм матеріального права. Цим порушуються законні права громадян на справедливий і неупереджений суд, на захист своїх прав і законних інтересів. Цивільний кодекс України вимагає відшкодування збитку в повному обсязі. А тому не тільки витрати на ремонт транспортного засобу, а й відшкодування всіх інших збитків, до яких відноситься втрата товарного вигляду автомобіля, а також експлуатаційна якість автотранспортного засобу, що відносяться до майнових збитків. Оскільки навіть найякісніший ремонт не поверне автомобілю його попередній товарний вигляд і експлуатаційні якості. Не секрет, що при продажу або купівлі автомобіля, який потрапляв в дорожньо-транспортній пригоді, його ціна буде значно нижче, ніж вартість інших авто, які ніколи не були пошкоджені.

Підстава відшкодування ПТС – тільки рішення суду

Взагалі, збитки від втрати товарного вигляду автомобіля – це одна з різновидів матеріальних збитків. Її величина визначається експертним шляхом. Зазвичай ПТС застосовується тільки до нових транспортних засобів, які до того не були пошкоджені. Оскільки в більшості випадків страхові компанії ПТС не відшкодовують, то стягнути кошти можна в судовому порядку. Головна опора, на основі якої і буде стягуватися втрачена вартість, цей висновок експерта, який проводив автотоварознавчого дослідження. Експертизу краще проводити в державних експертних установах, оскільки суб’єктивно така експертиза має більшу вагу в суді. Тому, щоб «поламати» приватну експертизу опонента, потрібно замовляти експертизу в державному інституті судових експертиз.

Відповідно до Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів величина втрати товарного вигляду є невід’ємною частиною складової загального матеріального збитку. Звідси видно, що між цим документом і Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» існують розбіжності: Методика включає ПТС в загальний матеріальний збиток, тоді як Закон вказує, що страховик втрату товарного виду не відшкодовуватиме. Цивільний кодекс України встановлює повне відшкодування шкоди, як Методика. При таких обставинах страхові компанії недобросовісно використовують дану норму. Для них це є елементарною вартістю. Зрозуміло, що це цілком логічно з боку страхових фірм і абсолютно законне з юридичної точки зору явище. Тому в таких випадках вихід один – використовувати своє конституційне право на судовий захист. В рамках позову про стягнення збитків можна ставити позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди. Хоча і в цьому випадку бути впевненим у позитивному вирішенні справи в суді не можна.

У той же час, завжди можна розглянути можливість стягнення даних збитків з винуватця ДТП.

Дата актуалізації статті – 2012р.

Інші статті

27.10.2013

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом