Стратегія правової оптимізації проблемних кредитів

Напевно, вже ні для кого не секрет, що 2010-2012 роки були найбільш “урожайними” в Україні на так звані проблемні кредити. І поки державні мужі роздумують, як рятувати банківську систему країни, ніхто не згадує про звичайних людей і підприємців, через що підскочили вдвічі ставок позбулися засобів до існування.

В результаті, банки ганяються за кредиторами, а кредитори бігають від банків. Нерідко цей марафон призводить до нашої фірми клієнтів, які чекають від нас чарівного вирішення їхніх кредитних проблем. Звичайно ж єдиного чарівного рішення для всіх не існує, але правильно підібрана стратегія і тактика юридичного супроводу проблемного кредиту може істотно допомогти в досягненні економічно вигідного для клієнта результату.

Отже, оскільки тактика насамперед визначається стратегією, давайте сьогодні поговоримо про стратегію.

Візьмемо умоглядного Іванова А.А., який має два кредити під заставу автомобіля та іпотеку квартири. До останнього часу у нього виходило виплачувати відсотки по кредитах, але зараз ресурси виснажилися, і він не бачить подальшої перспективи, особливо з урахуванням того, що вартість майна стала нижче розміру кредитів.

Оскільки ми працюємо виключно в рамках закону, то будь-які методи, що класифікуються кримінальним кодексом України як хабар, винесення завідомо незаконного судового рішення і шахрайство, ми розглядати не будемо. У той же час, без судових рішень нам все ж обійтися не вдасться.

Крок 1. Готуємося до судового процесу.

Оскільки Іванов А.А. перестає платити банку кредити, рано чи пізно юридичний відділ банку підготує і подасть позовну заяву про стягнення з Іванова А.А. заборгованості. Необхідно розуміти, що одним з наслідків подачі позову може бути накладення судом арешту на майно Іванова А.А. Мається на увазі майно, яке до цього моменту не перебувало в заставі. Точно такі ж заходи можуть бути застосовані до поручителів, якщо вони були, незалежно майновим був поручитель або фінансовим.

Отже, першим кроком має бути аналіз всього ліквідного майна позичальника і його поручителів, яка не перебуває в заставі банку та розробка схем його найбільш економічного виведення на осіб, які не виступатимуть боржниками банку.

Крім того, до початку “військових дій” доцільно отримати у банку ряд документів, які під час судового процесу банк вже так просто не віддасть. Це можуть бути виписки з рахунків, заяви, копії листів і інша документація.

Крок 2. Вибираємо судову процедуру.

Фактично можливі всього три варіанти розвитку подій:
– Банк подає позов до вас про стягнення заборгованості;
– Ви подаєте позови до банку про визнання укладених між вами договорів недійсними (або інші матеріальні вимоги);
– В разі, якщо ви є підприємцем, ініціруете процедуру банкрутства.

Давайте розглянемо ближче кожен з варіантів.

Подача позову банком . Даний метод хороший насамперед тим, що в залежності від кожного конкретного банку ви отримуєте певний проміжок часу, протягом якого бюрократична машина банку буде вважати вас благонадійним позичальником і давати відстрочку до запуску судового механізму. Погано ж те, що фактично ви віддаєте ініціативу вашому супротивникові, і можете банально не встигнути за розвитком подій.

Подача позову вами . В даному випадку ви маєте можливість оптимізувати свої витрати на юридичну підтримку та створити таку ситуацію, при якій подача банком позову про стягнення з вас заборгованості практично буде обездвижена (в юридичному розумінні – Призупинення до розгляду вашого позову або позовів). До мінусів слід віднести різке загострення відносин з банком.

Мінусами обох методів є те, що скільки б ви за допомогою наших юристів не зволікали процес стягнення, рано чи пізно буде винесено судово рішення на користь банку. Плюсами ж явлется те, що нерідко з’ясовується, що в процедурі видачі кредитів були допущені порушення і ми зможемо домогтися того, щоб з вас стягнули лише тіло кредиту без відсотків, а вже виплачені вами відсотки будуть зараховані в вартість тіла. Крім того, завжди залишається можливість домогтися відстрочки погашення кредиту, розстрочки або укладення мирової угоди з банком.

Процедура банкрутства . Для ініціювання процедури банкрутства вам необхідно бути підприємцем і мати заборгованість певного розміру. До мінусів насамперед слід віднести порівняно високу вартість юридичного супроводу і те, що в результаті цієї процедури ви перестанете бути предпрімателем і не зможете заново зареєструватися протягом певного періоду часу. Серед плюсів же то, що з моменту ініціювання процедури банкрутства вводиться мораторій на виконання вами своїх зобов’язань і ви не зобов’язані нікому нічого платити. Більш того, за цей період (а ми може зробити його досить тривалим) не нараховується пеня і штрафи. Крім того, так як метою банкрутства є звільнення вас від боргів шляхом продажу вашого майна, після завершення процедури будь-які борги, навіть якщо вартості майна не вистачило для їх погашення, будуть списані з вас. А ваші довірені особи отримають можливість спробувати викупити ваше майно за конкурентною ціною.

Таким чином, ми коротко висвітлили абсолютно легальні процедури, які дадуть вам можливість тривалий час користуватися своїм майном, отримувати від нього дохід і максимально скоротити фінансові втрати від проблемних кредитів. Звичайно ж двох однакових ситуацій не буває і ми чекаємо вас в нашому офісі для докладного аналізу .

Дата актуалізації статті – 2012р.

27.08.2012

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом