Суд захистив мешканця будинку

Кому належить дах Вашого будинку – мешканцям чи обслуговуючій компанії?

Здавалось би після двох рішень Конституційного суду 2004 та 2011 років – таких питань виникати не повинно.

Так, рішенням Конституційного суду України від 09.11.2011 року у справі №14-рп/2011 встановлено, що допоміжне приміщення у дво або багатоквартирному будинку, гуртожитку, має своє функціональне призначення, яке полягає у забезпеченні експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців. Під поняттям «мешканців» треба розуміти власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень будинку, які проживають у будинку і становлять визначене коло суб’єктів, які реалізують право спільності на окремий об’єкт – допоміжні приміщення. Власники квартир дво або багатоквартирних житлових будинків та житлових приміщень у гуртожитку, незалежно від підстав набуття права власності на такі квартири, житлові приміщення, є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою.

Однак, з таким тлумаченням законодавства виявились не згодні одна з управляючих компаній м. Запоріжжя та всеукраїнський оператор мобільного зв’язку.

Вони уклали між собою договір, за яким на даху будинку була розміщена станція, а кошти за її там розміщення отримували не мешканці, а управляюча компанія.

При цьому управляюча компанія та оператор вважали, що отримувати згоду мешканців будинку вони не повинні, оскільки в будинку не створене ОСББ. І за такою логікою, якщо ОСББ не створене, то не має кому надавати дозвіл – а значить його отримувати не потрібно. 

Однак, з такою ситуацією не погодився один з мешканців будинку та звернувся до нас за правничою допомогою.
Нами було складено ряд адвокатських запитів, а згодом подано позов про визнання договору розміщення станції мобільного зв’язку недійсним, та зобов’язання здійснити її демонтаж.

В процесі розгляду справи відповідачі навіть розірвали спірний договір, та на наступний день уклали новий, яким фактично продовжили дію договору, але вже до існуючого на цей час законодавства, яке дозволяє операторам зв’язку доступ до інфраструктури об’єктів будівництва.

Так, за думкою відповідачів, договір про надання доступу до даху можна укладати і з володільцем, а не тільки власником будинку. А оскільки управляюча компанія поставила будинок собі на баланс – то вона дивним чином замінює власника.

Втім, такі дії не допомогли уникнути відповідальності, і суд задовольнив позов в повному обсязі, визнав договір недійсним та зобов’язав демонтувати станцію із даху будинку.

В черговий раз дякуємо суддям за зважену та справедливу позицію. Навіть простий мешканець може захищати свої права у спорах з такими великими компаніями, як всеукраїнські мобільні оператори. І це є дійсним показником існування правосуддя.

20.09.2019

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом