Надання документів після закінчення податкової перевірки

На нашому підприємстві пройшла податкова перевірка. Під час її проведення були відсутні деякі документи, які податківці вимагали пред’явити. Після отримання акта за результатами перевірки ми хотіли б все ж уявити податківцям необхідні документи, щоб уникнути донарахування податкових зобов’язань і застосування штрафних санкцій. Чи маємо ми таке право? Якщо так, то протягом якого терміну це можна зробити?

* * *

Закон від 07.07.2011 р №3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» торкнувся і норми, що регулюють порядок подання документів після проведення перевірки. Так, на сьогоднішній день ч. 2 п. 44.6 ПКУ, яка регулює такий порядок, виглядає наступним чином:

«Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, неподання під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення ».

При цьому з урахуванням абзаців другого і четвертого пункту 44.7 ПКУ податківці зобов’язані врахувати документи, представлені платником, у разі якщо:

1) документи визначені в акті перевірки як відсутні і представлені протягом трьох робочих днів з дня отримання акта перевірки до контролюючого органу, який призначив перевірку;
2) платник скористався своїм правом, передбаченим у першому абзаці п. 44.7, і представив документи листом з повідомленням про вручення та з описом вкладеного, але документи надійшли до контролюючого органу після завершення перевірки.

Причому в обох названих випадках, а також якщо документи були представлені безпосередньо до контролюючого органу до закінчення перевірки, контролюючий орган має право не приймати рішення за результатами проведеної перевірки та призначити позапланову документальну перевірку такого платника податків.

Зауважимо, що до 06.08.2011 р, тобто до набрання чинності змін до ПКУ, можливостей подання документів у платників було більше, оскільки таке подання не обмежувалася триденним терміном з дня отримання акта, а допускалося аж до прийняття рішення контролюючим органом.

Тому при отриманні акту перевірки слід звертати особливу увагу на наявність в ньому згадки про відсутність (ненаданні) тих чи інших документів при проведенні перевірки. Незважаючи на те що на подачу заперечень на акт перевірки відводиться 5 днів, якщо вчасно (протягом 3-х днів) не уявити документи, визначені в акті як відсутні, всі наступні аргументи, наведені в поданих запереченнях, не виглядатимуть переконливо.
Але на жаль, на практиці податківці часто ігнорують свій обов’язок враховувати документи, представлені платником з дотриманням вищевказаної процедури, і виносять податкове повідомлення-рішення без їх урахування. В такому випадку нічого іншого не залишається, окрім як оскаржити такі податкові повідомлення-рішення.

Судова практика підтверджує, що подані документи повинні бути прийняті до уваги податковим органом і враховані при прийнятті рішення.

Якщо подані документи податковим органом не враховуються, суди визнають неправомірність такого податкового повідомлення-рішення (див., Наприклад, постанови Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2011 р по справі №2а-6271/11/2070 {1} і від 08.06. 2011 р справі №2-а-2822/11/2070 {2}, постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.08.2011 р по справі №2а-5615/11/1470 {3}, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19.07.2011 р по справі №2-а-3490/11/2170 {4}).

При цьому в даних справах суди особливу увагу звертали на надане податківцям право не приймати рішення в разі отримання таких документів, а призначити позапланову документальну перевірку, ніж податківці погребували скористатися.

Слід враховувати, що якщо спеціальна процедура подання документів дотримана не буде, а документи «спливуть» тільки вже в ході самого судового процесу щодо оскарження податкового повідомлення-рішення, то такі документи до уваги можуть бути вже судом і не прийняті (див. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2011 р по справі №2а / 0570/3745/2011 {5}).

Оскільки необхідні документи не були представлені під час перевірки, ні до моменту винесення податкового повідомлення-рішення без надання пояснень з приводу відсутності таких документів, суд порахував представлені в ході судового розгляду документи неотносімимі доказами. Аналогічну позицію висловлював і Вадсуд в своєму інформаційному листі від 20.07.2010 р №1112 / 11 / 13-10 «Проблемні питання застосування законодавства у справах за участю органів державної податкової служби»

{1} – https://reyestr.court.gov.ua/Review/16534571 .
{2} – https://reyestr.court.gov.ua/Review/16181184 .
{3} – https://reyestr.court.gov.ua/Review/18113251 .
{4} – https://reyestr.court.gov.ua/Review/17877786 .
{5} – https://reyestr.court.gov.ua/Review/15128175 .

Дата актуалізації статті – 2012р.

Податкове право

20.10.2012

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом