Внесок фізособи до статутного фонду

З прийняттям податкового кодексу виникає безліч питань і в здавалося б уже звичних господарських операціях, і в моментах реєстрації ТОВ. Один з них це чи обкладається з 01.01.2011 р внесення в статутний фонд грошових коштів, а також рухомого і нерухомого майна в обмін на корпоративні права? Спробуємо відповісти на це питання.

Згідно ч. 1 ст. 50 Закону №1576 товариством з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) визнається товариство, яке має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається статутними документами.

На практиці нерідко виникають ситуації, коли після того як статутний фонд був сформований, виникає необхідність в його збільшенні. Збільшення статутного фонду допускається тільки після внесення усіма учасниками своїх вкладів у повному розмірі.

Згідно п. 2 ст. 115 ЦКУ та ст. 13 Закону №1576 внеском до статутного капіталу ТОВ можуть бути грошові кошти, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.

Збільшуючи статутний фонд за рахунок коштів, засновникам необхідно пам’ятати, що для цієї мети не можна використовувати бюджетні кошти, кошти, отримані під заставу або в кредит (ст. 86 ГКУ). Що стосується випадків збільшення статутного капіталу ТОВ за рахунок внесення рухомого та нерухомого майна, то дана процедура можлива після проходження процедури оцінки. Грошова оцінка вкладу учасника господарського товариства здійснюється за домовленістю учасників товариства, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці (ст. 115 ЦКУ).

В період дії Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р №889-IV (втратив чинність з 01.01.2011 р) податківці наполягали на оподаткуванні сум майнового внеску до статутного фонду, прирівнюючи операцію по внесенню майна в статутний фонд до операцій з відчуження майна (див. лист ДПАУ від 13.02.2008 р №2251 / Б / 17-0714.

Однак з набранням чинності ПКУ, а саме з 01.01.2011 р, ситуація змінилася. Справа в тому, що розд. IV ПКУ, який регулює порядок оподаткування фізичних осіб, містить пряму норму, яка звільняє від оподаткування такі доходи фізичних осіб. Так, згідно з п.п. 165.1.44 ПКУ сума майнового та немайнового внеску платника податку до установчого фонду юридичної особи – емітента корпоративних прав в обмін на такі права не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Іншими словами, внесення в статутний фонд грошових коштів, а також рухомого і нерухомого майна в обмін на корпоративні права в 2011 році не обкладається податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО).

Щодо відображення в Податковому розрахунку за формою №1ДФ внесків до статутного фонду зазначимо таке. Податковий агент, яким в даному випадку виступає ТОВ, відображає в Податковому розрахунку за формою №1ДФ тільки суми майнового внеску фізичних осіб – засновників в статутний фонд з ознакою доходу «178». Внески в статутний фонд коштами в Податковому розрахунку не відображаються.

Корпоративне право

20.10.2011

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом