Використання корпоративної платіжної картки

На які цілі може використовувати підприємство (підприємець) готівкові та безготівкові гроші за допомогою корпоративної платіжної картки? Чи є на цей рахунок законодавчі обмеження?

* * *

Насамперед зазначимо, що термін «корпоративна платіжна картка», відсутній в Положенні, затвердженому постановою Правління НБУ від 30.04.10 р №223 (далі – Положення №223), діє в даний час після скасовані Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 19.04 .05 р №137 (далі – Положення №137). Але, по суті, для користувачів платіжних послуг це нічого не змінює.

Уточнимо: користувач платіжних послуг – це фізична або юридична особа, яка відповідно до договору з допомогою спеціального платіжного засобу користується платіжною послугою як платник та / або одержувач.

У п. 1.4 Положення №223 є термін «спеціальний платіжний засіб» (СПС) – це платіжна картка, мобільний платіжний інструмент, інший платіжний інструмент, що виконує функцію засобу ідентифікації, за допомогою якого держатель цього інструменту здійснює платіжні операції з рахунку платника або банку , а також інші операції, передбачені договором. А корпоративне СПС (в т.ч. і корпоративна платіжна картка) дозволяє його держателю здійснювати операції за рахунком суб’єкта господарювання.

Нагадаємо, що раніше клієнтам відкривали карткові рахунки для операцій з платіжними картками (п. 1.5 Положення №137). Тепер пунктом 8.1 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р №492 (далі – Інструкція №492), встановлено, що банки відкривають клієнтам поточні рахунки для операцій з використанням СПЗ. Умови відкриття поточного рахунку та особливості його використання з застосуванням СПС вказуються в договорі, який укладається між банком і клієнтом.

Тепер з приводу обмежень. Загальний порядок використання засобів на поточних рахунках суб’єктів господарювання наведено в розд. 5 Інструкції №492. Зокрема, на поточних рахунках суб’єктів господарювання в національній валюті здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору з банком і вимогам законодавства (п. 5.1 Інструкції №492).

Особливості використання грошей з поточних рахунків із застосуванням СПС наведені в розд. 8 Інструкції №492. Наприклад, юридична або фізична особа – підприємець не можуть використовувати за допомогою СПС кошти зі свого поточного рахунку:

• для отримання зарплати;
• інших виплат соціального характеру;
• розрахунків за зовнішньоторговельними договорами (контрактами);
• здійснення іноземних інвестицій в Україну та інвестицій резидентів за її межі.

На відміну від попереднього Положення №137 (п. 3.10) в Положенні №223 не приведений вичерпний перелік можливих напрямків використання грошей з поточного рахунку за допомогою корпоративних СПС.

Ми вважаємо, що за допомогою СПС можна використовувати гроші на всі цілі, не заборонені законодавством. Зокрема, на господарські потреби, відрядження (у готівковій та безготівковій формі), на погашення кредиторської заборгованості (в т.ч. заборгованості перед підзвітними особами, перед бюджетами та державними цільовими фондами), здійснення внеску до статутного фонду іншої юрособи на території України – в готівковій формі, тобто після зняття грошей з рахунку. Але не забувайте при цьому про граничну суму готівкових розрахунків між суб’єктами господарювання – не більше 10 тис. Грн. в день з одним таким контрагентом (підприємством або підприємцем) за одним або кількома платіжними документами.

Уклавши договір про обслуговування з нашою компанією , ви завжди будете отримувати відповіді на ваші запитання.

Дата актуалізації статті – 2012р.

Консультації

20.10.2012

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом