Термін дії виписки з держреєстру і довідки податкової

Як часто підприємцю треба брати виписку з держреєстру і довідку з податкового органу про те, що фізособа-підприємець перебуває на загальній системі (вона потрібна для того, щоб підтвердити право на податкові витрати). Чи має право контрагент вимагати її поновлення щомісяця?
* * *

Згідно з оновленим з 06.08.11 р п. 177.8 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) при нарахуванні (виплаті) фізичній особі – підприємцю (далі – ФОП) доходу від операцій, здійснюваних в межах обраних ним видів діяльності, суб’єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує податок на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) у джерела виплати, якщо ФОП, який отримує такий дохід, надав копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

Що стосується документа, що підтверджує держреєстрацію, то тут слід враховувати, що з 7 травня 2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та фізичної особи – підприємця» від 07.04.11 м №3205-VI, який скасував видачу свідоцтв про держреєстрацію (див. ком. «Скасовано свідоцтва про держреєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». Натомість свідоцтва реєструється суб’єктам господарювання видається виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі – держреєстр).

У зв’язку з цим ДПАУ в листі від 17.05.11 р №13663 / 7 / 29-1017, враховуючи внесені зміни, роз’яснила:

– Якщо держреєстрація платників податків була проведена з 07.05.11 р або щодо яких змінювалися відомості, то підтверджуючим документом буде копія виписки;
– Якщо держреєстрація платників податків проведена до 07.05.11 р і після цієї дати не змінювалися відомості щодо них, то їм видаються копії свідоцтва про держреєстрацію.

Форма виписки затверджена наказом Держкомпідприємництва від 13.04.04 р №47, і в примітці до неї все ще вказано, що вона дійсна протягом 30 днів з дати її видачі. Однак з 07.05.11 р вона є безстроковою (Законом № 3205 виключені п. 7, 9 ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.03 р №755-IV, далі – закон №755). Її доведеться отримувати заново тільки при внесенні запису про зміну відомостей про ФОП.

Отримати виписку з держреєстру, крім випадку держреєстрації, коштує 17 грн. (Ч. 10 ст. 21 Закону №755), але для неутримання ПДФО однієї виписки мало, необхідна ще і інформація про види діяльності, що здійснюються ФОП (це випливає з п. 177.6 ПКУ). Її можна отримати:

– Або з довідки з податкової, в якій будуть вказані перелік видів діяльності відповідно до реєстраційної картці і обрана ним система оподаткування (про те, що податкові органи можуть вказувати таку інформацію в довідці, сказано в листі від 03.02.11 р №1085 / к / 17-0714;
– Або з вилучення з держреєстру, в якому поряд з іншою інформацією вказуються види діяльності. А якщо укладено договір на виконання робіт (надання послуг), то для неутримання єдиного внеску необхідно саме таке вилучення. До речі, при наявності витягу інформативність довідки в частині видів діяльності втрачається, адже вони вже вказані в добуванні. Тому, якщо вам байдуже, чи знаходиться ФОП на загальній системі, то досить мати копію витягу з держреєстру.

Форма витягу з держреєстру затверджена наказом Держкомпідприємництва від 20.10.05 р №97, і в ній не вказаний строк його дії.

Отримання витягу коштує дорожче – 51 грн., Плюс 3,40 грн. за кожен аркуш інформації на бланку встановленого зразка (п. 1 наказу №99).

Оскільки термін дії витягу не встановлений, на наш погляд, заспокоїти контрагентів підприємця повинно хоча б те, що він навряд чи піде виключати вже містяться в держреєстрі види діяльності (зазвичай звертаються до держреєстратора за внесенням додаткових видів). Тому в періодичному оновленні вилучення немає необхідності, і будемо вважати, що воно діє до внесення будь-яких змін в дані держреєстратора. Ще один аргумент проти постійного отримання витягу – передбачте відповідальність підприємця для випадку, коли неповідомлення про зміну видів діяльності призведе до того, що під час перевірки контрагента ФОП притягнуть до відповідальності. Ну а якщо контрагенти все ж хочуть періодично бачити оновлений варіант довідки – домовтеся про якоїсь розумної періодичності.

Що стосується терміну дії довідки з податкового органу про види діяльності та систему оподаткування, то в консультації з ЄБПЗ (розд. 030.12), сказано: «Зазначені в довідці дані дійсні до втрати ними юридичної сили». Так як довідка складається в довільній формі, то не буде порушенням при направленні запиту попросити представника податкових органів вказати на ній термін дії (наприклад, протягом 4 кварталу 2011 року). Якщо строк не зазначений, ми вважаємо, що від підприємця доцільно вимагати оновлення довідки щоквартально, оскільки змінити систему оподаткування підприємець може з початку кожного кварталу (зокрема перейти на сплату єдиного податку, що спричинить відсутність податкових витрат при роботі з таким ФОП).

Якщо ж довідка використовується в якості джерела інформації про види діяльності (замість вилучення), коли система оподаткування неважлива (наприклад, коли єдиноподатник працює з платником єдиного податку), то, як ми вказували раніше, навряд чи ФОП піде виключати вже містяться в держреєстрі види діяльності. Тому можна не просити оновлювати довідку періодично – вважаємо, що «Зазначені в довідці дані дійсні до втрати ними юридичної сили».

Якщо чи ж вам ФОП надає роботи (надає послуги), то він повинен надати копію витягу з держреєстру (тоді достатнім буде, щоб довідка з податкового органу містила тільки інформацію про те, що ФОП знаходиться на загальній системі оподаткування).

Підсумовуючи викладене, зазначимо, щоб не потрапити в негарну ситуацію через те, що підприємець вас введе в оману щодо системи оподаткування та видів діяльності, що містяться в держреєстрі, рекомендуємо в договорі з ФОП прописати умова про необхідність інформування про зміну системи оподаткування і про коригування відомостей про види діяльності, що містяться в держреєстрі. І звичайно ж, слід передбачити відповідальність за порушення цієї умови (наприклад, в розмірі фінансових санкцій, які будуть застосовані через порушення цієї умови).

Дата актуалізації статті – 2012р.

Консультації

20.10.2012

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом