Облік помилково отриманих коштів

Який порядок обліку помилково зарахованих коштів на банківський рахунок підприємства, якщо в подальшому такі кошти повертаються?
* * *

Розглянемо наслідки такої операції щодо його роботи зі сплатою:

1) єдиного податку;
2) податку на прибуток;
3) NDS.

Якщо підприємство є платником єдиного податку. У платників єдиного податку єдиний податок обчислюється з виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Помилково зараховані на розрахунковий рахунок грошові кошти не є виручкою від здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг) в розумінні ст. 1 Указу №727, тому вони не повинні обкладатися єдиним податком. Однак ДПСУ в своїх роз’ясненнях висловлюється з цього питання не так однозначно. Так, зокрема, в листі від 27.04.2006 р №4795 / 6 / 15-0416 сказано, що суми коштів, які помилково надійшли на розрахунковий рахунок платника єдиного податку, не є його власністю (за умови наявності письмового пояснення установи банку про помилкове зарахування коштів), а отже, ці кошти не можуть вважатися виручкою від реалізації. Помилково зараховані кошти не включаються до бази оподаткування, якщо їх зарахування і повернення відбулися в одному звітному періоді.

Якщо надходження і повернення грошей відбулися в різних звітних періодах, то в цьому випадку ДПСУ пропонує в кварталі надходження коштів включити їх в базу оподаткування, а в кварталі, коли гроші будуть повернуті, відкоригувати раніше проведені нарахування. Причому зробити це можна через рядок 7 Розрахунку сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва – юридичною особою в наступному звітному періоді або подати уточнюючий Розрахунок.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток (працює на загальній системі оподаткування). Неоднозначно висловлюються податківці і щодо оподаткування податком на прибуток коштів, помилково надійшли на рахунок підприємства – платника податку на прибуток. Так, в консультації податківців, розміщеній в розділі 110.06.05 ЄБПЗ на офіційному сайті ДПСУ, сказано, що суми коштів, помилково зараховані на рахунок платника податку, повинні бути враховані в складі інших доходів. У той же час за умови наявності письмового пояснення установи банку про помилкове зарахування коштів і повернення таких коштів платник податку може на підставі п. 140.2 ПКУ здійснити перерахунок доходу. При цьому якщо зарахування та повернення коштів, помилково надійшли на банківський рахунок платника податку, відбуваються в одному звітному періоді, то така операція не відображається в податковому обліку.

Якщо ж повернення помилково зарахованих коштів відбувається у наступному звітному періоді, платник податків повинен врахувати їх у складі інших доходів, а в подальшому здійснити перерахунок доходу в періоді їх повернення. Такий перерахунок здійснюється шляхом заповнення рядка 03.26 додатка ІД до рядка 03 декларації з податку на прибуток. На наш погляд, такі кошти не можуть вважатися доходом.

Якщо підприємство є платником ПДВ (працює на загальній системі оподаткування або на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 6%), то при отриманні «помилкових» коштів на банківський рахунок може виникнути питання, чи потрібно на таку «чужу» суму виписувати « помилкового »покупцю податкову накладну та в подальшому при її поверненні до виписаної податкової накладної складати розрахунок коригування? Думка податківців таке: оскільки об’єктом оподаткування ПДВ згідно з пп. «А» і «б» п. 185.1 ПКУ є операції з поставки товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України відповідно до ст. 86 ПКУ, то кошти, які не пов’язані з такими взаємовідносинами між суб’єктами господарювання і які повернуті в належні терміни, не підпадають під об’єкт оподаткування. Податкові зобов’язання нараховуються при наявності договірних відносин на предмет поставки товарів, надання послуг (див. Консультацію податківців, розміщену в розділі 130.05 ЄБПЗ на офіційному сайті ДПСУ). З цим повністю згодні. З урахуванням того, що податкові накладні виписуються виключно в момент виникнення податкових зобов’язань (п. 201.4 ПКУ), то відповідно за відсутності податкових зобов’язань (зокрема, при отриманні «помилкових» коштів на банківський рахунок і їх своєчасному поверненні) накладну виписувати не потрібно.

Ви завжди можете отримувати відповіді на ваші запитання, уклавши з нами договір на юридичної обслуговування.

Дата актуалізації статті – 2012р.

Консультації

20.10.2012

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом