Договір з працівником – трудовий договір або цивільний?

Не секрет, що з метою мінімізації оподаткування роботодавці часто трудові відносини або не оформляють, або укладають з працівниками цивільно-правові договори про людське око.

І не виключено, що ці речі можуть спливти при податкових перевірках з усіма наслідками, що випливають. Особливо, якщо зразок цивільно-правовового договору просто взятий з інтернету.

Але це ще півбіди. Буває і так, що особливо підозрілі податківці під час перевірок надмірно стараються і починають пред’являти претензії вже до справжніх цивільно-правовими договорами, намагаючись знайти в них ознаки трудових.

Тому, давайте згадаємо судову практику і поговоримо про те, на що потрібно звертати увагу при укладенні такого роду договорів.

Отже, на думку Вищого адміністративного суду відміну трудового договору від цивільно-правового складається, зокрема, в тому, що:
– Цивільно-правовий договір укладається з метою досягнення результатів роботи, а трудовий договір регламентує сам процес праці;
– За цивільно-правовим договором виконавець виконує роботу на свій ризик, самостійно організовує проведення робіт, не підкоряється внутрішньому трудовому розпорядку замовника, а при виконанні трудового договору працівник підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку роботодавця, всі вигоди (виручка від реалізації товару) і ризики (можливі збитки ) несе роботодавець, а не найманий працівник;
– За цивільно-правовим договором оплачується не процес роботи, а її конкретний результат, який визначається після закінчення робіт і оформляється відповідним актом приймання-передачі виконаних робіт (надання послуг), а при укладенні трудового договору роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату.

На його думку, основною ознакою, що відрізняє підрядні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес трудової діяльності, її організація.

За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Підрядник, на відміну від працівника, не підкоряється правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.

За трудовим договором працівника приймають на роботу (посаду), включену до штату підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою. Працівникові гарантується заробітна плата, встановлені трудовим законодавством гарантії, пільги, компенсації і т.д.

За підрядним ж договорами оплачується не процес праці, а його результати, які визначають після закінчення роботи і оформляють актами здавання-приймання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких здійснюється їх оплата. Договором також може бути передбачено попередню або поетапну оплату. У трудовій книжці не робиться запис про виконання роботи за цивільно-правовими договорами.

Суд визнав наявність трудових, а не цивільно-правових відносин в ситуації, коли особи працювали без укладення трудових договорів, але з дотриманням внутрішнього трудового розпорядку, виконуючи покладені на них обов’язки і з щомісячним отриманням заробітної плати.

В іншій справі, суд вважав достатнім для кваліфікації відносин в якості трудових наступні обставини:
– Особи, що працювали за цивільно-правовими договорами, дотримувалися внутрішній трудовий розпорядок;
– Оплата за виконану роботу проводилася в чітко встановлені терміни;
– Облік нарахованих сум оплати вівся персоніфіковано по кожному працівнику окремо з присвоєним табельною номером, працівники отримували заробітну плату за пластиковими картками тощо

Часто наявність трудових відносин доводиться досить просто – за словами самого працівника, який при перевірці здає себе і стверджує, що був прийнятий на роботу з N-го числа на відповідну посаду.

Як же протидіяти цьому? Перш за все, потрібно правильно оформляти договори. Жодних посилань на внутрішній трудовий розпорядок, оплату бажано проводити на підставі актів виконаних робіт, а не періодично. Всі ризики повинен за договором повинен нести виконавець, а не замовник. «Працівників» ж варто проінструктувати, що в разі перевірки ніяких пояснень перевіряючим давати не варто.

20.10.2017

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

У Вас є питання або Ви готові домовитися про зустріч?

Ви можете задати питання через форму на сайті або зв'язатися з нами будь-яким зручним для Вас способом